Haber Tarihi : 

14 Temmuz 2021 Çarşamba

2020 yılında yapılan düzenlemede şartlar değişti.

Buzağı desteklerini almak için listede adını göremeyen üretici büyük hayal kırıklığı yaşadı.

Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği kapsamında yürütülen 2020 yılına ait 2’inci dönem buzağı desteklemeleriyle ilgili yapılan değerlendirmelerde desteklemelerden faydalanacak yetiştiricilere ait listenin de askıya çıktı.

Ancak askıya çıkan desteklemelerden çok sayıda yetiştiricinin buzağı destekleri uygun olmadığı gerekçesiyle iptal edildi.

DESTEK İÇİN İNEK BELİRLENEN SÜREDE DOĞUM YAPMALI

Hayvancılık Destekleme ve Üreme Tebliğine göre, doğum süreçleriyle ilgili getirilen kriterlerde, inek belirlenen süreçte doğum yapmazsa üretici buzağı desteklerinden yararlanamıyor.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çok sayıda hayvan yetiştiricisinin, 2020 yılında yayımlanan tebliğdeki şartlar bahane edilerek 2020 yılına ait ödeme için dün askıya çıkarılan 2’inci buzağı desteklemelerinden faydalanamadığı belirtti.

“Buzağı desteklerinde de değişen düzenleme ile destek almayı beklerken destekten mahrum kalmak durumuna düştüler. Bu uygulamayı bakanlık tekrar durdurmalıdır. Buzağı için verilen destek şart ileri sürülmeden besiciye ödenmelidir. Doğan buzağının 4 ay yaşama şartı aranıyordu. Şimdi yapılan düzenlemeyle ise ineğin verimi dikkate alınarak doğum süreçleri ile ilgili kriterler getirilmiş. Böylece inek belirlenen süre içerisinde eğer doğum yapmazsa daha sonra ki yaptığı doğumda buzağı desteğinden besici mahrum ediliyor.”

“HAYVANCILIK DESTEKLEME VE ÜRETME TEBLİĞİ’NDEN VAZGEÇİLMELİ”

Gürer, artan yem fiyatlarına da dikkat çekerek Tarım Bakanlığı’nın 2020 yılında çıkardığı Hayvancılık Destekleme ve Üreme Tebliği’nden vazgeçmesi çağrısı yaptı.

“Besiciler 1 litre sütte 80 gram yem alabiliyorlar. Böylece süt üreticileri mağdur oluyor. Buzağı destekleri de içinde bulunduğumuz şartlarda bir yerde besici için bir umuttu bu umuttan da bu aşamada mahrum kaldılar. Bir an önce bakanlık 2020 yılında çıkardığı bu tebliğden vazgeçmeli ve geçen yıl buzağı doğumları için buzağısı olan müracaatını yapmış tüm besicilerin destekleri verilmelidir.

Hayvanlarına yem veremeyen yetiştiricinin hem süt verimi düşüyor hem de hayvanlarını kesime göndermek durumunda kalıyor.