Haber Tarihi : 

9 Mayıs 2021 Pazar

Tarımda kullanılan yanlış zirai ilaçlararı ölümlerine neden oluyor.

UZMANLAR ARI ÖLÜMLERİNİ ENGELLEMEK İÇİN RUHSATLI VE ZARARSIZ İLAÇLAMA ÖNERİYOR

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Veterinerlik FakültesiÖğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Necati Muz,Ayçiçek ile Kanola dönemindeçiftçilerin ruhsatlı ve arılara zararsız olan ilaçları kullanmasıyla verimin %30 oranında artacağını belirtti.

Ölümlerin azalması için uzmanlar, bitki zararlıları ve hastalıklarla mücadelede dayanıklı çeşitlerin kullanılması, erken uyarı sistemleri, kültürel ve mekanik mücadele yöntemlerinin kullanılması yanında bal arılarına zararlı sistemik etkili ilaçların kullanılmaması gerekli olduğunu belirtti.

Sistemik etkili ilaçlar gece veya gündüz kullanılsalar bile yaklaşık 2-3 hafta süre ile etkinliklerini sürdürebilmekte .

Bu da bal arılarının ölümüne ve koloni kayıplarına yol açıyor.

DOÇ. DR. MUZ, ARILARIN TARIM ALANLARI İÇİN ÖNEMİNE DİKKATİ ÇEKTİ

İlaçlamada bal arılarına zarar vermediği bilinen etken maddeye sahip ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Muz, "Böyle büyük kanola tarlalarına ilaçlama için girildiğinde değil gece, gündüz bile izleri bulmak ve ürün zayiatına neden olmadan ilaçlama yapmak kolay değildir” dedi.

Ayrıca Muz, “Bal arıları kanola verimini yüzde 30'a kadar arttırabilir” diye konuştu.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Konya Karapınar’da bir arıcının arıları telef oldu.

Arıcının 750 kovanındaki arılar, bölgedeki bir çiftçinin arıcıya haber vermeden gündüz tarlasını ilaçlamasıyla telef oldu.