Haber Tarihi : 

27 Haziran 2021 Pazar

Muğla’nın Marmaris ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangında alevleri kontrol altına alma çalışmaları sırasında orman işçisi Görkem Hasdemir dumandan zehirlenerek hayatını kaybetti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, meydana gelen orman yangını ile ilgili açıklamada bulundu.

“Toplamda 10 helikopter, 7 ilk müdahale aracı, 78 arazöz, 6 dozerle yangına müdahale edildi. 328 personelimiz görev yaptı ve şu an itibarıyla yangını kontrol altına almış durumdayız. Tekrar Alo 177 hattını bu sıcak yaz günlerinde vatandaşlarımıza da hatırlatmış olalım. Bu arada sınırlarımız dışında bir yangın daha tespit ettik. İHA'larımız az evvel Yayladağı'nın kuzeyinde bir yangın olduğunu tespit ettiler. Bununla ilgili gerekli mercilere bilgiyi verdik."

"İLK FIRSATTA BURALARA TEKRAR DİKİM YAPACAĞIZ"

Bakan Pakdemirli, yangının ardından dile getirilen bazı iddialara da yanıt vererek, şu değerlendirmede bulundu:

"Her yangında olduğu gibi bu yangında da çeşitli spekülasyonlar, sadece iktidar karşıtlığı için birtakım söylemler dile getiriliyor. Sosyal medyadan, Twitter'dan ve diğer taraflardan olsun 'Buraya otel yapılacak' gibi söylemler var. Bunları söyleyenlerin hepsini bir şehidimizin olduğu bugün Allah'a havale ediyorum. Allah onları bildiği gibi yapsın. İlk fırsatta biz buralara tekrar dikim yapacağız. Anayasanın 169'uncu maddesi zaten orman alanlarının küçültülemeyeceğini söylüyor. Bu konuda vatandaşlarımızın hiçbir şekilde endişesi olmasın. Orman teşkilatımız her zaman olduğu gibi bugün de yarın da bir ağaç daha az yansın diye kendilerini ve vücutlarını siper etmeye devam edecekler. Arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, teşkilatımıza başsağlığı diliyorum."

Osmaniye'nin Hasanbeyli ilçesinde ormanlık alanda bilinmeyen nedenle yangın çıktı.

Denizli’de de dağlık ve engebeli arazide başlayan orman yangınına karadan ve havadan müdahale edildi.

Denizli’de görevli helikopterin Marmaris’te görevli olduğu anda çıkan yangına müdahale için 3 ilden takviye helikopter sevk edildi.

İZMİR’DE DE YANGIN VARDI

İzmir'in Menderes ilçesinde orman ürünleri fabrikasında çıkan yangın kontrol altına alındı.

Fabrikadaki orman ürünlerinin küle döndüğü fabrikada dumandan etkilenen tavuk ve horozlar ise, polis ve vatandaşların ilkyardımı sayesinde yeniden hayata tutundu.

Orman yangınlarının meydana geldiği bir başka yer ise Alanya oldu.

Ekipler hızla müdahale ederken ortaya çıkan yangınlar büyümeden kontrol altına alındı.