Haber Tarihi : 

16 Mayıs 2021 Pazar

Alım sezonu bugün itibariyle açılacak yaş çayda kota, 600 kilogram. Çay üreticiler açıklanan kotadan bu sezon memnun.

PEKİ, YAŞ ÇAYDA FİYAT NE OLACAK, NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÇAYKUR, birinci sürgünde dönüm başına 600 kilogram yaş çay alacak.

Açıklanan kotadan memnun olduklarını belirten Çay Üreticileri Dayanışma Derneği (ÇAYÜDAD) Başkanı Mustafa Mavi alımlarda izdiham yaşanmaması için;
“Bütün üreticilerimiz ayın 17’sinden sonra yola çıksınlar çünkü çayımız gerçekten olgunluğa erişti. 2-3 gün içerisinde toplamaya hazır hale gelecek yani ayın 20’sinde bütün üreticilerin çayda olması lazım ki Mayıs ayında çayın belini kıralım ve izdihama mahal vermeyelim. Fiyatın düşmesini de önleyelim.” Dedi.

Bölgede yaklaşık 204 bin üretici, tam kapanma sürecinde aldıkları özel izinle bahçe temizlikleriyle çay hasadı için gerekli araç gereçlerin teminini büyük oranda tamamladı.

Artvin, Rize, Trabzon ve Giresun'da ÇAYKUR Genel Müdürlüğüne bağlı 47, özel firmalara ait 194 fabrika ile çay alım yerleri, nakliye işleri ve yevmiyeyle sektöre bağlı diğer iş kollarında çalışacak yaklaşık 40 bin kişi, çay alım sezonunda görev yapacak.

ÜRETİCİNİN FİYAT BEKLENTİSİ İSE 4 LİRANIN ÜZERİNDE

Bu arada bugün yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında çay alım fiyatının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor.