Haber Tarihi : 

27 Nisan 2021 Salı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kuraklık nedeniyle risk altında olan ürünleri ve yaşanacak rekolte kayıplarını Tarım ve Orman Bakanlığına yönelttiği soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Vekil Gürer, “Üreticinin ürün kaybını TARSİM karşılamalıdır. Tarımda sulama, damlama ve yağmurlama sulama ile yapılmalıdır” diye konuştu.

CHP Milletvekili Gürer, Tarı ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye “Kuraklık nedeniyle hangi bölgede, ne kadar ürünün risk altında olduğu saptanmış mıdır? Beklenen rekolte kaybı ne kadardır? Sorularını yöneltti.

2020 YILINDA TARIMSAL KURAKLIK YAŞANDI

15 yıl içinde ülkemizde su kaynaklarının azalacağı yönünde uyarılarda bulunduğunu belirten Gürer, “2020 yılında tarımsal kuraklık yaşandı. Toprak Mahsulleri Ofisi, “Fenolojik Değerlendirme- Hububat ve Bakliyatta Yağış, Ekiliş ve Gelişim Analizi” raporuna göre yalnız Kasım 2020’de yağışlar normalin yüzde 49 altında gerçekleşmiş ve bu bazı bölgelere daha yüksek oranda yansıması oldu” diye konuştu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, özellikle İç Anadolu’da sulama suyunun yeraltı su kaynaklarından elektrik enerjisi ile çıkarılarak sulama yapıldığını, bunun çiftçi için yüksek maliyete neden olduğunu belirtti.
Gürer, “Yer altı sularında da her yıl en az 6 cm’lik bir çekilmenin meydana geldiğini ve bu süreçte 20-30 metreden çıkan suyun yer yer 200-300 metreye indiğini ifade etti.

İÇ ANADOLU’DA VAHŞİ SULAMA YÖNTEMİ DEVAM EDİYOR

Ömer Fethi Gürer, “Anadolu’da halen ekili alanların çoğunluğu vahşi sulama yöntemiyle kullanılıyor. Ziraat Bankası modern sulama için kredi veriyor ancak kuyu için ruhsat istiyor. İç Anadolu da kuyuların yüzde 70’i kaçak, bu durumda doğru bir çalışma sonuca eremiyor” dedi.