Haber Tarihi : 

GEÇTİĞİMİZ HAFTA TARIM KREDİ KOOPERATİF’İNDE VURGUN İDDİALARI GÜNDEME BOMBA GİBİ DÜŞTÜ

Adana’da Karayusuflu Tarım Kredi Kooperatifi eski müdür ve müdür yardımcısının da aralarında bulunduğu 4 kişi hayali satışla kurumu 1 milyon lira zarara uğratarak haksız kazanç elde ettikleri iddiasıyla tutuklandı.
Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, 2018 yılı Mayıs ayında Karayusuflu Tarım Kredi Kooperatifi üyesinin, dönemin müdürü ile yardımcısının, kendisini 300 bin TL dolandırıp, zimmetine geçirdiği yönündeki şikayet üzerine soruşturma başlattı.

Bunun üzerine kooperatifte milyonlarca liralık haksız kazanç elde edildiğini belirleyen ekipler olayı derinleştirdi.

Ekipler, 6 kooperatif çalışanı, 18 kooperatif üyesi ve bir tarım firması sahibinin birlikte hareket ederek, kredi çekip, zimmetlerine geçirdiğini tespit etti.

Polis, 25 kişinin hakkında savcılığın yakalama kararının çıkartmasının ardından Adana merkezli Mersin ve Düzce’de operasyon düzenledi.

BELİRLENEN ADRESLERE EŞ ZAMANLI BASKIN YAPAN EKİPLER, 8’İ KADIN 25 KİŞİYİ GÖZALTINA ALDI

Gözaltına alınan şüphelilerden 8’i kadın 18 kişi ifadelerinin ardından, savcılık kararıyla serbest bırakıldı. Operasyonun ardından şebekeye ilişkin yeni detaylar ortaya çıktı. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’nin görevlendirdiği müfettişler, Karayusuflu Tarım Kredi Kooperatifi’ni denetlemek için kente gelen müfettişler kooperatifte 1 milyon liralık açık olduğunu tespit etti.

Kooperatif müdürü Gürkan B.’nin, söz konusu açığı kapatmak için üyelerinden Cengiz A’dan yardım istedi. Yardım teklifini kabul eden Cengiz A. 933 bin TL tutarındaki tohum, gübre ve sulama borusu gibi ürünleri satın almış gibi gösterilerek, kooperatife borçlu gösterildiği, bu yöntemle Gürkan B.’nin açığı kapattığı belirlendi.

Daha sonra kooperatife gelen Cengiz A.nın, Gürkan B.’ye, “Ben senin borcunu üstlendim. Paramı geri ver” dediği ancak parasını alamadığı öğrenildi. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Gürkan B. , İlhan Y., Sami C., Sait S.ı ile Cengiz A., çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

  • Heyecan - Beyaz Çember

© 2020 AGRO TV Bilgi İşlem Departmanı Tüm hakları saklıdır.