Haber Tarihi : 

SİGORTALI ÇİFTÇİ SAYISI SON 10 YILDA YÜZDE 50 GERİLEDİ

Sigortalı çiftçi sayısı 2010-2020 arası 10 yılda 1.1 milyondan 556 bine düştü. Tarım sektörü kayıtlı istihdamında düşüş yaşanıyor. SGK’ya prim yatıran kayıtlı çiftçi sayısı 2010’da 1 milyon 101 bin kişiyken, 2020’de 556 bine geriledi. Hem bu dönemde, hem de salgın döneminde 4-b kapsamında kendi hesabına çalışan zorunlu tarım sigortalısı sayısı dışındaki bütün zorunlu sigortalı gruplarında artış gözlendi.
Uzmanlar, çiftçi sayısındaki azalmada sektörden kopuşun yanı sıra, primlerin yüksek ve emeklilik maaşının görece düşük olması nedeniyle Bağ-Kur’dan çıkışların da etkisinin bulunduğu yorumunu yaptılar.

Türkiye’de salgın döneminde dahi kayıtlı istihdam sayılarında sabitlik gözlenirken, son yıllarda düzenli olarak gerileyen tek kayıtlı çalışan sayısı çiftçilerde oldu.

Uzmanlar, çiftçi sayısındaki azalmanın, Bağ-Kur’da yatırılan yüksek prime karşılık, emeklilik maaşlarının düşük olması sebebiyle, çiftçilerin SGK’ya geçmesinden kaynaklı olduğu yorumunda bulundu.

2009-2020 KASIM DÖNEMİNDE ÜCRETLİ ÇALIŞANLAR 6.2 MİLYON KİŞİ, KAMU ÇALIŞANI SAYISI 902 BİN KİŞİ ARTTI

4-b statüsünde, esnaf ve işverenlerden, şirket yönetim kurulu üyelerinden ve kendi hesabına çalışanlardan oluşan grupta da artış 406 bin 839 kişi oldu . Bu dönemde zorunlu sigortalı kapsamında bütün statülerde sadece çiftçilerde azalma sayısı yaşandı.

Zorunlu sigortalı çiftçi sayısındaki azalma yüzde 45,22’yi buldu. Çalışan sayısı farkı ise 458 bin 928 kişi olarak gerçekleşti. Çiftçilerin daha az prim ödemek için Bağ-Kur yerine SGK’yı tercih ettiği öne sürülüyor. Öte yandan prim yüksekliği yanı sıra tarımdan kopuşun da bunda etkisi var.

  • Heyecan - Beyaz Çember

© 2020 AGRO TV Bilgi İşlem Departmanı Tüm hakları saklıdır.