Haber Tarihi : 

27 Mayıs 2021 Perşembe

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin ise barajlarda sıkıntı olmadığını sulamaya yetecek kapasitede su olduğunu söyledi.

“TÜRKİYE GENELİNDE BARAJLARIMIZDA SIKINTI YOK”

"Şu an için bu sene sulama yönünden bir sıkıntımız yok ancak kuraklık tehlikesi devam ediyor. Meteorolojik kuraklık aynı anda bitkisel kuraklığa sebebiyet vermiyor. Meteorolojik kuraklığın sürüp gitmesi haliyle ileride bitkiye de yansıyor. Yani bir senelik meteorolojik kuraklık aslında direkt bitkisel ürüne yansımıyor. Bunun en önemli sebebi ise bizim zamanında önlem olarak yaptığımız sulama depolamaları sayesinde. Şu anda Türkiye genelinde barajlarımızda sıkıntı yok sulamaya da yetecek suyumuz var. Dua edelim 2021 yılının devamında daha bereketli yağmur noktasında yağışlı bir yıl görürüz bu tehlike 2022'de devam etmez inşallah."

"Türkiye genelinde Tarım ve Orman Müdürlüklerimiz vasıtasıyla saha tespitleri yapılıyor. Belli bölgelerde özellikle sulu tarım yapılmayan sahalarda kuru tarım yapılan arazilerde ciddi kuraklık söz konusu. Ekiplerimizle kuru tarım yaptıkları için sıkıntı yaşayan çiftçilerimizi tespit ediyoruz mağduriyetlerini giderecek önlemleri inşallah alacağız. Bakanlık olarak her bir çiftçimizin üreticimizin yanında olmayı sürdüreceğiz. Çiftçimizin alın terinin kıymetini biliyoruz."

MERİÇ NEHRİ ÇELTİK ÜRETİCİLERİNİ SEVİNDİRDİ

Diğer bir tarafta ise Türkiye’nin çeltik ihtiyacının yarısını karşılayan Edirne’de, üreticileri Meriç Nehri’nin dolu olması sevindirdi.

Meriç Nehri’nden su barajlarına su aktarılması nedeniyle bu yıl üreticiler su sıkıntısı yaşamayı beklemiyor.

“BARAJLARIMIZDA DOLULUK ORANI YÜZDE 100’E ULAŞTI”

"Bu yıl yağışların iyi olması ve barajların Meriç Nehri'ne yakın olması nedeniyle su sıkıntısı yaşanmayacak. Her yıl 8 milyar metreküp su nehirden denize akıyor. Bizler de büyük pompalarla barajlarımızı doldurduk. Hamzadere, Sultanköy barajlarımızda doluluk oranı yüzde 100'e yaklaştı. Hiçbir su sıkıntısı yok. Bu sene çeltikte kuraklık yaşanmayacak" dedi.