Haber Tarihi : 

23 Mart 2021 Salı

AB'nin Türkiye'ye 1.4 milyon doz aşı ihraç ettiğini gösteren bir tablo sosyal medyada paylaşıldı.

CHP MİLLETVEKİLİ MURAT EMİR, SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN TABLO İLE İLGİLİ AÇIKLAMA İSTEDİ

Bloomberg’in haberine göre koronavirüs aşısı hakkındaki bir haberde Avrupa Birliği belgelerine dayandırarak hazırladığı tabloda AB’nin Türkiye’ye 1,4 milyon doz koronavirüs aşısı ihraç ettiğine yer verdi.

AB’nin şu ana kadar 41.6 milyon doz koronavirüs aşısı ihraç ettiği belirtilen haberde Türkiye’ye de 1,4 milyon doz aşı ihraç edildiğinin gösterilmesini gündeme taşıyan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakanlığı’ndan açıklama istedi.

Kişisel Twitter hesabından tabloyu paylaşan Emir, “Haber doğruysa Pfizer aşısı çoktan gelmiş ve el altından kullanılıyor olabilir. Artık açıklama yapmayacağım diyerek bizi yabancı ajanslara muhtaç eden bakandan acil açıklama bekliyoruz".

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, iki gün önce, Alman BioNTech firmasının Pfizer ortaklığında geliştirdiği Covid-19 aşısından sadece 5 bin 800 adet test aşısının Türkiye’ye geldiğini, bu ay ise 4,5 milyon doz aşının geleceğini ve sırası gelenlere uygulanacağını açıklamıştı.

DÜNYADA KORONAVİRÜS VAKALARI VE ÖLÜMLERİ HIZLA ARTMAYA DEVAM EDİYOR

Son dönemde Türkiye’de de corona virüsü yasaklarının gevşetilmesiyle birlikte vaka ve ölüm sayısında artış hızlanırken Dünya Sağlık Örgütü kritik bir açıklama yaptı. Dünya Sağlık Örgütü, geçtiğimiz gece bir açıklama yaparak dünya genelinde corona virüsü vakalarına bağlı ölüm sayısının tekrar tırmanışa geçtiğini duyurdu ve uyarıda bulundu. Dünya genelinde koronavirüs salgınında vaka sayısı 123 milyon 697 bini, hayatını kaybedenlerin sayısı 2 milyon 725 bini geçti.

İYİLEŞENLERİN SAYISI İSE 100 MİLYONA ULAŞTI ULAŞTI

Vaka sayısı ABD'de 30 milyon 490 bine, Brezilya'da 11 milyon 950 bine, Hindistan'da 11 milyon 644 bine ve Rusya'da 4 milyon 456 bine ulaştı. Almanya'da son 7 günde 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayısı 100'ü geçti.