Haber Tarihi : 

19 Mayıs 2021 Çarşamba

Türkiye'nin Avrupa ülkeleriyle yüksek standartlı demir yolu bağlantısını sağlayacak "Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Projesi"nde kullanılan merada yetiştirilen hayvan yemi besiciye ücretsiz dağıtılacak.

Kırklareli'nin Babaeski ilçesine bağlı Pancarköy köyünde devam eden proje çalışmalarında çıkan toprağın döküldüğü mera alanlarının bir kısmı yüklenici firma tarafından ağaçlandırıldı, bir bölümüne de hayvan yemi ekildi.

HASAT EDİLEN YEMLER KÖY MUHTARLIĞINA TESLİM EDİLECEK

Hasat sezonunda firma tarafından biçilecek yem bitkileri balya haline getirilerek, besiciye bedelsiz dağıtılmak üzere köy muhtarlığına teslim edilecek.

Kırklareli Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy, yaklaşık 97 dönüm meranın yüklenici firma tarafından döküm alanı olarak kullanıldığını söyledi.

AMAÇ KULLANILMAYAN MERA ALANINDAN FAYDALANMAK

Bir süredir besiciler tarafından kullanılamayan mera alanından faydalanılması amacıyla bölgeye hayvan yemi ekildiğini dile getiren Aksoy, şunları kaydetti:
"Bu alanın eski hali çok kötüydü. Yüklenici firma mümbit toprağı buraya serdikten sonra üçlü karışım dediğimiz tohumu uyguladı. Buradaki bütün otlar biçilecek, balyalanacak sosyal sorumluluk projesi adı altında çiftçilere ve hayvan üreticilerine dağıtılacak. Devlet Demiryolları da bu işi yakından takip ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları ile yüklenici firmayla birlikte organize bir şekilde çalışıyoruz. Bu sosyal sorumluluk projesiyle ülke ekonomisine büyük bir katkıda bulunulmuş oluyor."

DİĞER BİR DESTEKTE GÖLBAŞI BELEDİYESİNDEN

Gölbaşı Belediyesi unutulmaya yüz tutmuş yerli tohum geleneğini yeniden canlandırmak amacıyla ata tohumlarından üretilen fideleri vatandaşlar ile buluşturacak.

“GELECEĞİMİZ İÇİN YERLİ TOHUM GELENEĞİNİ SÜRDÜRECEĞİZ”

“Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımıza, daha sağlıklı bir nesil haline getirmek için unutulmaya yüz tutmuş olan yerli tohum geleneğini yeniden canlandırmak amacıyla fidelerimizi vatandaşlarımızla buluşturacağız” açıklamasında bulunan Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, sözlerine şöyle devam etti: “Her sene olduğu gibi bu sene de yerli ata tohumumuzu Mart ayında toprakla buluşturduk. Allah nasip ederse vatandaşlarımızla buluşturacağız. Amacımız verdiğimiz fidelerden alınan tohumların gelecek nesillerimize aktarılmasını sağlamak. Park ve Bahçeler Müdürlüğü seramızda üretilen ata tohumundan ürettiğimiz domates, biber, patlıcan ve salatalık fidelerini 20 Mayıs tarihinde vatandaşlarımıza dağıtacağız. 100 bin biber, 100 bin domates, 100 bin patlıcan, 100 bin salatalık fidesini vatandaşlarımız saat 10.00 itibariyle Gölbaşı Belediyesi İncek Ek Hizmet Binası Bahçesi ve Gölbaşı Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü Bahçesinden fidelerini temin edebilecekler.”

1 PAKETTE 12 ADET OLMAK ÜZERE DAĞITILACAK

Fidelerin toplam 12 adet paket halinde vatandaşlara verileceğini de aktaran Başkan Ramazan Şimşek sözlerine şunları ekledi: “Kuraklığın kapımıza dayandığı bu günlerde hem bizim hem de çocuklarımızın eli toprakla buluşsun. Ben çiftçilerimizden şunu rica ediyorum. Lütfen ata tohumumuza sahip çıkalım. Sizlere dağıtacağımız tohumlarımız yerli ve ata tohumu. Yeniden üretip fide, tohum alabilirsiniz. Gelecek nesillerimiz için ata tohum çok önemli. Dönelim kaybettiğimiz değerlere ve o güzel günlere. Tarım ve hayvancılık ekonomimize geleceğimize yön verecek. Atılan küçük adımlar ile ülkemiz yeşillenecek.”