Haber Tarihi : 

Artan taze ve organik gıda talebini karşılamak amacıyla Pimtaş'ın kuruluşlarından HGT Tarım, 1 milyon metrekarelik dikey tarım fabrikası kuruyor.

PİMARGE ve Gebze Teknik Üniversitesi ile ortak yürütülen dikey tarım projesi için gerekli çalışmalara başlandı.

Yaşanan iklim değişiklikleri ve tarım arazilerinin yeteri kadar sulanamaması nedeniyle insanların taze gıda talebini karşılamak her geçen yıl daha zor hale geliyor.

Bir yandan yaşanan bu olumsuzlukları ortadan kaldırmaya yönelik yürütülen çalışmalara katkı sunmak, bir yandan da insanların artan taze gıdaya ulaşma talebine cevap vermek amacıyla HGT Tarım, 1 milyon metrekarelik dikey tarım fabrikası oluşturuyor.

1 milyon metrekare alana kurulacak dikey tarım fabrikası ile ilgili bilgi veren Pimtaş Yönetim Kurulu Başkanı Şamil Tahmaz, dikey tarım uygulamasının başlıca geleneksel metotlardan farklı olarak topraksız tarım yapabilmenin bir yöntemi olduğunu söyledi.

Hiçbir toprak kullanılmadan tamamen su ile tarım yapılabildiğini anlatan Tahmaz, "Daha az su kullanımı ile daha çok verim elde etmemizi sağlıyor. Yetineceğimiz mineral ihtiyaçlarını suda karşılayan ürünler, hiçbir gübreleme ilacı kullanılmadan, özel LED ile ışıklandırılarak verimli hale getirilecek” dedi.

60 GÜNDE 1 MAHSUL VERİRKEN, AKILLI TARIM SİSTEMİYLE BU SÜRE 15 GÜNDE 1’E İNİYOR

Ayrıca Tahmaz, “Yaptığımız son çalışmalarımızda bir marul toprakta 60 günde 1 mahsul verirken, akıllı tarım sistemiyle bu süre 15 günde 1’e iniyor. Sürekli çalışan, özel yazılımlı otomasyonlarla kontrol edilen ürünler yüzde 100 organik olmaları dışında uygun fiyata taze ürün almak isteyen müşteriler için vazgeçilmez oluyor." şeklinde konuştu.

Sistemde kullanılacak olan tüm ürünlerin tamamen geri dönüşümlü olduğunu belirten Şamil Tahmaz, “Yüzde 100 yerli ve milli imkanlarla hayata geçireceğimiz dikey tarım fabrikası sayesinde bir yandan ülkemizin doğal kaynaklarını korurken diğer yandan insanların en çok ihtiyaç duyduğu gıda ürünlerine istedikleri zaman ulaşabilmelerine katkı sunacağız." Dedi.

  • Heyecan - Beyaz Çember

© 2020 AGRO TV Bilgi İşlem Departmanı Tüm hakları saklıdır.