Haber Tarihi : 

27 Nisan 2021 Salı

Torpak Mahsülleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, dün Agro TV ile Günaydın’da Merve Ekinci’nin sorularını yanıtladı.

PATATES VE SOĞAN ALIMLARI BAYRAMA KADAR DEVAM EDECEK

“Geldiğimiz noktada bu iki ürünün sevk miktarı dün akşam 110 bin ton civarına ulaştı. Alımlarımız devam ediyor şuanda 60-70 civarı ekimimiz Türkiye’de 25 ilde patates ve soğan üretiliyor. Alınabilecek olanları alıyoruz. Bir tarih aralığı koymuyoruz ama tahmin ediyorum bu sürecin bayramdan önce tamamlanmış olacak. Dün itibariyle 15 milyonu geçti ödeme yaptığımız miktar.”

GENEL MÜDÜR TMO’NUN AYÇİÇEĞİ YAĞI SATIŞINA BAŞLAMASININ FİYATLARI DÜŞÜRDÜĞÜNÜ SÖYLEDİ

“Kız istemeye giderken yağ götürülmesi gibi karikatürize edilen ifadeler ortadan kalktı. Şu anda Ayçiçek yağı 62-69 TL arasında satılmaya başladı dolayısıyla TMO’ya verilen görev piyasa regülasyonu olarak ortaya çıkmış bulundu.”

ÇELTİKTE İSE REVİZE EDİLEN FİYATLARLA BİRLİKTE ALIMLAR TEMMUZA KADAR DEVAM EDECEK

“Hasat döneminde ilan ettiğimiz alım fiyatlarını bir miktar revize ederek üretici memnuniyeti meydana getirecek şekilde üreticilerin elinde çeltik ürünün alınmasını talimatlandırdı. Bunu dikkate alarak hemen yeni revize çeltik alım fiyatlarını ilan ettik ve 12 nisan itibariyle de almaya başladık. Dün itibariyle 7 bin-7 bin 500 ton aralığında bir çeltik TMO depolarına intikal etmiş oldu.”

Genel Müdür Güldal ayrıca 2021 yılına yeterli stokla girileceğini ve ürün piyasasında dengeli bir dönem olacağına dikkat çekti.

“Geçen yılın getirdiği deneyimle bu yıl hem tarımsal ürünler piyasasında daha daha dengeli bir deneme yaşanacağına hem de TMO’nun elinde yeterli buğday var, sektöründe elinde oldukça önemli miktarda buğday var. Yani geçen seneki gibi sıfır stokla girilen bir dönem yaşamayacağız.”