Haber Tarihi : 

31 Mart 2021 Çarşamba

VAKALARIN ZİRVE YAPTIĞI KARADENİZ İLLERİNDE ÇAY HASADI ÖNCESİ TEDİRGİNLİK ARTIYOR

Doğu Karadeniz’e hasta öncesi 100 binin üzerinde üretici ve işçinin gitmesi bekleniyor. Uzmanlar 'çok yüksek riskli iller' arasında yer alan bölge için hasat öncesi karantina önerisinde bulundu.

Çay göçünün virüsün taşınması açısından risk yaratacağını söyleyen; Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın,"Gelenlere test ve karantina uygulaması gerekli. Zaten vaka sayıları oldukça kritik, o nedenle işçilerin dönerken de test yaptırması gerekli" şeklinde önerilerde bulundu.

ÖTE YANDAN HASAT ÖNCESİ RİZE VALİLİĞİ’NDEN DE AÇIKLAMA YAPILDI

Artan vakalar sebebiyle vatandaştan hassasiyet beklediklerini ifade eden Rize Valisi Kemal Çeber, çay sezonu öncesinde Covid-19 vakalarını azaltmak için belirli kararlar alacaklarını belirtti.

Vali Çeber; "Artık vatandaşlarımız da bunca uyarılardan sonra biliyorlar ki usulüne uygun hareket edersek rahat bir sezon geçiririz." dedi. Vali Çeber, çayla ilgili faaliyetler ve hasat başlamadan önce sayıları tolere edilebilir seviyelere indirmek için herkesin gayret göstermesi gerektiğini söyledi.

Rize Valisi bölgeye giden vatandaşlardan yine aynı kurallara uymalarını isterken, giden işçilerin çoğunun çok riskli iller grubunda olan Giresun, Ordu ve Gümüşhane gibi illerden gittiğine de dikkat çekti.

ARTAN VAKALAR NEDENİYLE KİLİS’TE İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULU TARAFINDAN YENİ KARARLAR ALDI

Buna göre; 50 dekardan az arazisi olanların sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulmayacağı bildirildi.Yapılan yazılı açıklamada, “ÇKS'ye kayıtlı 50 dekar ve üzeri tarım arazisine sahip çiftçilerimizin, sokağa çıkma yasağının uygulandığı gün ve saatlerde, zirai üretim amacıyla, muafiyet sebebi, konusu, zamanı ve güzergahıyla uyumlu olmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulmasına karar verildi. 50 dekardan az araziye sahip çiftçilerimizin, tarımsal iş ve işlemlerini sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanmadığı hafta içi saat 05.00-21.00'de tamamlayabileceği değerlendirildiğinden, sokağa çıkma yasağından muaf tutulmaması kararlaştırıldı. Sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı gün ve saatlerde her 10 dekar arazi için en fazla bir işçinin çalıştırılabileceğine, işçilerin arazi sahibinin refakatinde araziye gidip gelebileceğine, 18-60 yaş aralığı haricindeki kişilerin kısıtlama saatlerinde tarım işçisi olarak çalıştırılamayacağına karar verildi" denildi.