Haber Tarihi : 

7 Haziran 2021 Pazartesi

Türkiye bu yıl kuraklıkla mücadele ediyor.

Özellikle tarımda yaşanan kuraklık istatistiklere yansıdı, üretimde kayıplar bekleniyor.

Türkiye'de tarım sezonuna rastlayan Ekim 2020 ile Mayıs 2021 arasındaki 8 aylık dönemde yağışlarda normaline göre yüzde 27 azalma var.

BİR ÖNCEKİ DÖNEME KIYASLA İSE YÜZDE 25 AZALMA MEYDANA GELDİ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Su/Tarım Yılı Alansal Yağış Değerlendirmesi Raporu'na göre, söz konusu dönemde yağışlar normalinin ve bir önceki dönem yağışlarının altında gerçekleşti.

Bölge geneli yağışlarda ise Marmara haricindeki tüm bölgelerde normallerine ve bir önceki dönem yağışlarına göre yağış azlığı devam etti.

YAĞIŞLARDA EN FAZLA AZALMA YÜZDE 39 İLE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ'NDE İZLENDİ

Güneydoğu Anadolu Bölgesi, üreticilerin kuraklık açısından en çok sorun yaşadığı bölge.

Kümülatif yağışlar Kuzey Ege, Bursa civarları hariç Marmara Bölgesi, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz sahil kesimi ile Giresun ve Kahramanmaraş çevrelerinde normallerinin biraz üzerinde, diğer tüm bölgelerde altında seyretti.

Denizli, Erzurum'un kuzeyi, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin çevrelerinde yağışlarda azalma oranı yer yer yüzde 40'ın üstüne çıktı.

Yağışların en yüksek olduğu il Rize, en düşük ise Kırıkkale'de görüldü.

Normallerine göre en fazla azalma ise yüzde 54 ile Mardin'de gerçekleşti.

Bölgeler bazında bakıldığında ise Marmara'da söz konusu 8 aylık dönemde yağışlar normalleri civarında seyrederken, bir önceki döneme göre yüzde 22 arttı.

Ege Bölgesi'nde yağışlar ise normaline göre yüzde 22, Akdeniz Bölgesi'nde yüzde 29, Karadeniz Bölgesi'nde normaline göre yüzde 21,Doğu Anadolu Bölgesi'nde ise yağışlar yüzde 34 geriledi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi yağışları da normaline göre yüzde 39, 2020 Su/Tarım Yılı dönem yağışına kıyasla yüzde 49 azaldı.