Haber Tarihi : 

1 Nisan 2021 Perşembe

ÜRETİCİDEKİ ÜRÜN MARKETTE 5 KATINA SATILIYOR

Açıklama Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’dan. Bayraktar, üretici ve tüketici fiyatları arasındaki farkın bir türlü kapanmadığını belirtti. Gıda fiyatlarıyla ilgili konuşan Bayraktar, mart ayında üretici ve market fiyat farkının 5 kata ulaştığına dikkat çekti.

MARTTA ÜRETİCİ VE MARKET ARASINDAKİ FİYAT FARKI EN FAZLA YÜZDE 386,43 İLE KURU SOĞANDA YAŞANDI

TZOB olarak gıda fiyatlarındaki değişimleri takip etmeye devam edeceklerini belirten TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, üretici ve market arasındaki fiyat farkı patateste yüzde 316,25, lahanada yüzde 306, maydanozda 287,50, sütte yüzde 227,47 dedi. Mart ayında markette en fazla fiyat düşüşü yüzde 16,42 ile kabakta görüldü . Bu fiyat düşüşünü salatalık, fındık, ıspanak, kuru soğan, pırasa takip etti.

MARKETTE EN FAZLA FİYAT ARTIŞI İSE YÜZDE 33,67 İLE SİVRİ BİBERDE YAŞANDI

Bu fiyat artışını karnabahar, domates, nohut, ayçiçeği yağı takip etti. 13 üründe ise üretici fiyatları değişmedi.

Mart ayında üreticide havuç, maydanoz, yeşil soğan, elma, kuru fasulye, nohut, kırmızı mercimek, yeşil mercimek, pirinç, kuru kayısı, kuru incir, fındık ve zeytinyağı fiyatında bir değişim meydana gelmedi. Üreticide fiyatı en fazla düşen ürün ise kuru soğan.

Kuru soğandaki fiyat düşüşünü salatalık, patates, kabak, patlıcan, pırasa, ıspanak ve limon izledi. Üreticide en fazla fiyat artışı ise sivri biberde görüldü. En fazla fiyat artışının olduğu sivri biber ve domateste arz seralardan sağlanıyor. Hasat edilen ürün miktarındaki azalman ve halen ihracatın devam etmesi fiyatlarda artışa yol açabilir.

Bazı ürünlerdeki fiyat artışlarında girdi fiyatlarındaki artışın etkili olduğunu kaydeden Bayraktar, "Girdi fiyatlarında görülen kur baskısı fiyatları yükseltti" ifadesini kullandı.