Haber Tarihi : 

3 Mayıs 2021 Pazartesi

Antalya Ticaret Borsası Nisan Ayı Meclis toplantısı çevrimiçi yapıldı.

Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Meclis’te Koronavirüs salgının tarım ve ekonomiye etkilerini değerlendirdi.

Borsa’nın meslek komiteleri toplantılarında tam kapanmanın yanı sıra kısa çalışma ödeneğinin uzatılmasının da talep edildiğini anımsatan Çandır, “Kısa çalışma ödeneğinin üç ay uzatılması kararı faydalı olmuştur. Teşekkür ediyoruz. Ancak kısa çalışma ödeneği uygulamasının şu an için en azından yılsonuna kadar uzatılması bir zorunluluktur” diye konuştu.

Ali Çandır, salgından Antalya ticaretinin Türkiye ortalamasının üzerinde zarar gördüğünü vurguladı.

ÇANDIR, SALGIN DÖNEMİNDE ANTALYA TARIMINI ÖZETLEDİ

Antalya tarımında durumunun üretici ağırlıklı kentlerde olduğu gibi iç açıcı olmadığını vurgulayan Çandır, “Tarım uzun bir süredir toplu olarak fakirleşmektedir. Daha önce de belirttiğim ve rakamlarla gösterdiğim gibi bizim tarımdaki son iyi yılımız 2010 yılıdır. O tarihten bu yana tarımdaki reel kazançlar sürekli düşmektedir. Üretimimiz artmakta ama bunun kaynağı, sağlanan verimlilik artışı olmamaktadır” dedi.
Tarımsal ihracatta da iç açıcı bir durumun olmadığını ifade eden Başkan Ali Çandır, “İhracatımız uzun bir süredir artmakta ancak birim fiyat düşmektedir” ifadelerini kullandı.

“BU YILIN İLK ÇEYREĞİNDE ÜLKE GENELİNDE ÖDENEN ÇEK TUTARINDA YÜZDE 25 ARTIŞ YAŞANIRKEN ANTALYA’DA YÜZDE 25 DÜŞÜŞ YAŞANDI”

Çandır, “Bu dönemde ülkemizde ödenen çek tutarında yüzde 25’lik artış yaşanırken Antalya’da yüzde 25 düşüş yaşanmıştır. Yani, geçen yıldan beri nesnel verilerle dile getirdiğimiz, ‘bu salgında Antalya, Türkiye ortalamasının çok üzerinde darbe yemiştir’ tespitimiz, geçerliliğini hala korumaktadır” diye konuştu.