Haber Tarihi : 

10 Haziran 2021 Perşembe

Usta Heykeltraş Mehmet Aksoy Usta Ressam İbrahim Balaban için anıt mezar yaptı.

Usta Ressam’ın köyü Seçköy’de yapılan Anıt mezarın açılış töreninde konuşan Heykeltraş Aksoy; çalışmasında bir bakıma varlık ve yokluğu sorguladığını anlattı:

“Bu adam kim? Ne yapmış? Nasıl yaşamış? Ne düşünüyor? Ben bunlara cevap olarak bir şey yapmak istedim. Anıttaki insan boşluğundan karşıya baktığınızda “kendim” adlı çizimini görüyorsunuz. O 1961 yılında yaptığı bir çizim. Çizimde hapishane anılarını anlatıyor. Kendi ile birebir özdeşleştiğini düşündüm bu resmin. Bu yüzden orada negatif bir insan formunun içerisine onu oturtturdum. Bir bakıma da varlık ile yokluğu sorguluyorum aslında burada. Oradaki insan boşluğu varlık ve yokluğu anlatıyor.

“ONLAR ARTIK BİR BÜTÜNDÜ”

Balaban’ın oğlu Hasan Nazım Balaban ise; Balaban ve Nazım artık bir bütün olduğunu belirtti.

“Bugün çok anlamlı ve duygusal bir gün. İki büyük sanatçı bir arada burada Mehmet Aksoy ve İbrahim Balaban. Dolayısıyla Nazım Hikmet’te tabi burada anılması gerekir. Balaban ve Nazım artık bir bütün haline gelmişler. Türk heykelinin büyük ustası Mehmet Aksoy bu anıtı yaptı. Teklifime memnuniyetle karşılık verdi.”

“BÖYLE DEĞERLİ BİR SANATÇININ BU ANITI YAPMASI ÇOK MUTLULUK VERİCİ”

Usta Ressam Balaban’ın torunu dedesinin anısının yaşatılmasının mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

“Böyle bir anıtın burada olması açıkçası beni çok mutlu ediyor. Dedemin anısının yaşaması aynı zamanda böyle değerli bir sanatçının dedemin mezarına böyle bir anıt yapması çok mutluluk verici bir şey.”