Haber Tarihi : 

7 Haziran 2021 Pazartesi

7 Haziran Dünya Gıda Güvenliği Günü olarak kabul edilerek üretimden tüketime kadar sağlıklı bir yol izlenmesi sağlanmaya çalışılıyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Dünya Gıda Güvenliği Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Pandemi döneminde gıdanın öneminin bir kez daha görüldüğünü vurgulayan Pakdemirli, gıda güvenliği için yoğun çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Pakdemirli, 2020 yılında 1 milyon 356 bin gıda denetimi yapıldığını belirtti.

Türkiye’nin tarım dahil birçok konuda avantajlı olduğuna dikkat çeken Pakdemirli, Bakanlık olarak tohumdan sofraya hem çiftçilere hem de tüketicilere yönelik politikaların hayata geçirildiğini söyledi.

TÜRKİYE, TARIM SEKTÖRÜNDE 2021 YILININ İLK ÇEYREĞİNDE YÜZDE 7.5 BÜYÜME KAYDETTİ

Tarımsal hasıla bakımından ise Türkiye’nin Avrupa’daki liderliği devam ediyor.

Pakdemirli, Avrupa Birliği standartları ile global bilimsel temellere dayalı yaklaşımları esas alarak uygulanan gıda güvenliğinin, bitki ve hayvan sağlığı ile refahını koruduğu ve çevrenin korunmasını da gözetildiğini aktardı.

Gerçeği yansıtmayan haber ve yorumların, tüketicileri sağlıksız ürünlere yönlendirebileceğini belirten Pakdemirli, tüketicilerin gıda okuryazarlığını arttırmak amacıyla mevzuat konusunda çalışmalar yapıldığını söyledi.

“GIDA GÜVENLİĞİNDE DÜNYA STANDARTLARINDAYIZ”

Dünya Gıda Güvenliği Günü etkinliğinde konuşan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece, gıdaya erişimin önemini vurguladı.

“İhracat yoluyla da ticarete konu olan gıdanın sağlıklı bir şekilde topluma ulaşması, nüfus artışının olduğu günümüzde hem gıdaya erişim hem de sağlıklı gıdaya erişim son derece önemli bir konudur. Bu maksatla şu anki çizgimiz dünya standartlarında ama her geçen gün kendimizi geliştirme ile ilgili çalışmalarımızı yapıyoruz. Denetimlerimizi sıklaştırıyoruz ve analiz tekniklerimizi her geçen gün yeniliyoruz.”

YAZILI BASINDA DA GIDA SORUNU MANŞETLERDE YER BULDU

Soframıza ürünlerin birçoğunun yurt dışından geldiğine dikkat çekerek, Türkiye’nin gıda ithalatında rekor kırdığını belirtildi.

Gıda ithalatı bu yılın 4 aylık bölümünde 5 milyar 750 milyon dolara ulaştı.