Haber Tarihi : 

8 Temmuz 2021 Perşembe

Soğan fiyatlarının düşük olması bu yıl Şanlıurfalı üreticilerini üzdü.

Çiftçiler, fiyatların düşük olması sebebiyle ne maliyeti karşılayabiliyor ne de tarlada çalışan tarım işçilerinin yevmiyelerini ödeyebiliyor.

Geçtiğimiz yıl tarlada kilogramı 50 kuruşa kadar düşen soğanın market fiyatları 6 lirayı buluyordu.

Üreticiler para kazanabilmek için çoluk çocuk genç yaşlı demeden tüm gün sıcak havaya rağmen tarlada çalışıyor. Ancak yine de mahsülü maliyetinin üzerinde satamıyor.

PARKTA OLMASI GEREKENDE EMEKLİ OLMASI GEREKENDE ÇALIŞMAK ZORUNDA

Çiftçi Haluk Yıldız onlardan sadece biri. 35 bin dönüm arazide 200 ton soğan ekti bu sene. Ancak onun da derdi aynı, soğanlarını maliyetinin altında satıyor:

” Şu çocuk çalışıyor. Şu anda parklarda olması gerekiyor. Şu ihtiyar adam emekli olması gerekiyor ama çocuğunun nafakasını çıkartmak için çalışıyor. Bu adamın ne hayatı var. Bırak çiftçiliği, bırak mazotu, bırak icar parasını, bırak traktörle sürmeyi, ben ne diyeyim. Adıyaman’da bir tütünümüz vardı, ona da el attılar. Şu anda Karadeniz’deki adamım nerdeyuk da, findukum gitti diyecek da”

Zararına toplanan soğanlar, torbalara konularak kamyon kasalarında pazarlara gitmek üzere yola çıkıyor.

Geçen aylarda kilosu 10 liraya varan fiyatlarda satılması nedeniyle kuru soğan ülke genelinde fazlasıyla tartışılıyor. Tüketim düştü, haliyle soğanlar çürüdü. Hayvanlara yem olmaya başladı.
Toprak Mahsulleri ofisi ise üreticinin elinde kalan soğanları maliyet fiyatına satın almıştı. Ve yine gündem soğan üretimi ve tüketimi.