Haber Tarihi : 

8 Haziran 2021 Salı

Reuters’ın yaptığı habere göre mısır fiyatları, güçlü taleple birlikte ABD'deki kurak havaların üretimi tehdit etmesinin etkisiyle yüzde 2 artarak mayıstan beri en yüksek seviyesini gördü.

ABD'de işlem gören mısır vadeli kontratları güçlü talebin beraberinde ABD'nin orta batı bölgesindeki kurak havaların üretimi tehdit etmesinden etkilendi.

Chicago borsasında en yüksek işlem hacmine sahip olan mısır vadeli kontratları 7.06 dolarda 13 Mayıs'tan beri en yüksek seviyeyi görmesinin ardından yüzde 2.1'den fazla artışla 6.96 dolara çıktı.

ABD’DEKİ KURAKLIK MISIR ÜRETİMİNİN TEHDİT EDİYOR

İşlemciler ve analistler mısır fiyatlarının, dünyanın en büyük ihracatçısı ABD'de mısır üretiminde başlıca rol oynayan orta batı bölgesindeki sıcak ve kurak havalardan destek bulduğunu ifade etti.

Mısır için dünya genelinde üretim tahminleri Brezilya'da süregelen kurak havalar nedeniyle azalırken, Çin'in ithalat talebi güçlü seyretmeye devam ediyor.

KÜRESEL GIDA FİYATLARI YÜKSELİYOR

Soya fasülyesi ve buğday fiyatları ikinci işlem gününde de yükselerek yüzde 1'den fazla artış kaydetti.

Soya fasulyesi vadeli kontratları yüzde 1.5 artışla 16.07 dolarda işlem görürken, buğday vadeli kontratları yüzde 1.3 yükselerek 6.96 dolarda seyretti.

Aynı zamanda küresel gıda fiyatları, mayısta Eylül 2011'den beri en yüksek seviyesine ulaştı.

FAO Gıda Fiyat Endeksi, bir önceki aya göre 4,8, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 39,7 artış gösterdi.

Fiyatların en yüksek artış gösterdiği ürünler şeker, sebze ve tahıllar oldu.