Haber Tarihi : 

24 Haziran 2021 Perşembe

Türkiye, dünya kuru meyve üretiminde önemli bir konumda bulunuyor.

Özellikle kuru kayısı, kuru incir ve kuru üzüm üretiminde Türkiye önemli bir rol oynuyor.

KURU MEYVE İHRACATINDA 2023'TE HEDEF 3 MİLYAR DOLAR

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, yeni hedefini açıkladı.

Birlik, 2020-2021 sezonunda 60 bin ton kuru incir, 184 bin ton üzüm ve 82 bin 500 ton kuru kayısı ihraç edilerek 848 milyon dolar gelir elde etti.

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, sektörde yıllık ihracatın 5 senedir 1,4 milyar dolar seviyesinde seyrettiğini hatırlattı.

2019 yılında toplam kuru meyve ihracatı değer bazında 1 milyar 416 milyon dolar, 2020 yılında ise 1 milyar 399 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Birlik ise toplam kuru meyve ihracatının miktar bazında yüzde 75'ini, değer bazında ise yüzde 61'ini gerçekleştirdi.

Birliğin kuru incir ihracatı ise miktar bazında yüzde 7'lik, değer bazında da yüzde 15'lik artışla olumlu bir tablo çizdi.

Celep, sağlıklı gıdalara talebin ve tüketici beklentilerinin gün geçtikçe arttığını, rekabetin daha da zorlaştığını vurguladı.

“DÜNYA’DA ÜRETİCİLERİN YÖN VERECEĞİ BİR PİYASA OLUŞTURABİLİRİZ”

Çin, Özbekistan gibi rakip üreticilerle rekabet edebilmek için kendi aralarında birlik olmayı başarmaktan başka bir yol olmadığına işaret eden Celep, "Dünyanın en büyük üzüm üreticisi ve ihracatçısı olarak üzüm piyasasına alıcıların değil bizlerin yön vereceği, kuru kayısımızın da dünya piyasalarında hak ettiği değeri bulacağı bir sistemi kurabiliriz” dedi.

Birlik Başkanı Celep ayrıca, kuru meyve sektörünün 2023 yılı için 3 milyar dolarlık ihracat hedefi belirlediğini söyledi.