Haber Tarihi : 

6 Nisan 2021 Salı

COĞRAFİ İŞARET TESCİLİ TARTIŞMALARA SON NOKTAYI KOYDU

Rize muhlaması “muhlama” adıyla coğrafi işaret tescili aldı. Muhlama ile birlikte Rize Pepeçurası ve Rize Çayı da tescillendi.

Böylelikle Rize’de coğrafi işaretli ürün sayısı 10’ yükselmiş oldu. Rize Valisi Kemal Çeber, Coğrafi İşaretler sayesinde hem ürünü hem üreticiyi koruduklarını söyledi.

BİR COĞRAFİ İŞARET TESCİL HABERİ DE MARDİN’DEN GELDİ.

Kaburga dolması, ikebebet, kibe, sembusek ve badem şekeri... Mardin'e özgü bu 5 yöresel yemek coğrafi işaret alarak tescillendi.

Kadim şehrin kadim yemekleri; kaburga dolması, haşlanmış içli köfte olan ikbebet, kibe, ve sembusek olarak bilinen kapalı lahmacun ile badem şekeri bundan böyle tescilli yemekler listesinde.

Mardin Turizm ve Otelciler Derneği Başkanı Özgür Gürgör, yemeklerin yüzyıllardır ninelerinin yaptığı yemekler olduğunu söyledi. Tesciller yerel üretimin önemini, yerel lezzetlerin önemini arttırırken bölge de gastro-turizmin gelişmesine de katkılar sağlıyor.

Coğrafi İşaretler konusunda en önemli çalışmaları ortaya koyan Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı “YÜCİTA” ise fazla tescilin Coğrafi İşaretleri öldürdüğünü, yönetişim ve denetim problemine sebebiyet verdiğini savunuyor.