Haber Tarihi : 

26 Mayıs 2021 Çarşamba

İklim değişikliğiyle birlikte çiftçiler tarımsal sulamada oldukça zorlanıyor.

AgroTv’ye konuk olan Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Dr. Metin Türker, su kullanımıyla ilgili bazı uyarılarda bulundu.

“SUYU KREDİ GİBİ KULLANMALIYIZ”

“Su zengini bir ülke değiliz, Türkiye’de şu anda ortalama 576 milimetre yağışımız var ama Karadeniz’de 2800 milimetre Konya’da 260 milimetre. Bu noktada çok ciddi eksikliklerimiz var. Dolayısıyla biz suyu kredi gibi kullanmak zorundayız. Basınçlı sulama sistemleriyle ilgili, açık sulama projelerinin kapalı sulamaya dönüştürülmesi için çalışmalarımız devam edecek. Modern sulama sistemlerinin desteklenmesi devam edecek.”

Kuraklıkla gelen bilinçsiz su kullanımı nedeniyle İç Anadolu’da ürkütücü obruklar oluşmaya devam ediyor.

Konya’da etkisini fazlaca gösteren obruk oluşumları şimdi de Eskişehir’de görülmeye başlandı.

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesine bağlı Yeniköy mahallesinde açılan su kuyuları ve yanlış su tüketimi sebebiyle oluşan obruklar her geçen gün artıyor.

OBRUKLAR NEDENİYLE ÇİFTÇİLER ENDİŞELİ

Göçüklerin oluşmasıyla tarım arazileri de büyük zarar görüyor.

30 metre derinliği ve 25 metre çapa sahip olan obruk nedeniyle köylüler, çevrede çocukların gezdiğine ve hayvanlarını otlattığına dikkat çekerek endişe duyduklarını belirtti.

Bölgede bulunan vatandaşlar, yetkililerden yardım bekliyor.

Ömer Fethi Gürer ise, Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

ÖMER FETHİ GÜRER, TARIM VE ORMAN BAKANI’NA TEPKİ GÖSTERDİ

Düzenlediği toplantıda Gürer, Türkiye’nin çok ciddi bir kuraklık süreci yaşadığını belirtirken, Tarım ve Orman Bakanı’nın gerekli çalışmaları yapmadığını ifade ederek eleştirdi.

Diğer bir taraftan Kırşehir’de kuraklık nedeniyle sulama sıkıntısı yaşayan çiftçi, kendi çözümlerini üreterek tankerle sulama yöntemi geliştirdi.

Çiftçi, kuraklığın etkisiyle yüzde 50 zarar etti.