Haber Tarihi : 

23 Mart 2021 Salı

PAMUK, TÜRKİYE ÜRÜN İHTİSAS BORSASI’NA GİRDİ, SIRADA İSE KURU ÜZÜM VAR

Türkiye Ürün İhtisas Borsası, 17 Mart'ta ilk elektronik ürün senediyle işlem görmeye başlayan pamuğun ardından, bu kez kuru üzümle ilgili hazırlıklara odaklandı. TÜRİB Genel Müdürü Ali Kırali, tarım ürünlerinin dijitalleşmesini sağlayan ELÜS'lerin sadece TÜRİB'de işlem görebildiğini söyledi.

ELÜS'ün temsil ettiği ürünlerin saklandığı lisanslı depoların ürün borsacılığının temel direklerinden biri olduğunu belirten Kırali, bu ay itibarıyla 36 il, 110 ilçe ve 184 noktada 7 milyon ton kapasiteli 126 lisanslı deponun hizmet verdiğini bildirdi.

Kırali, pamuk özelinde, faaliyet izni almış iki adet lisanslı deponun İzmir ve Şanlıurfa'da 37 bin ton kapasiteyle çalıştığına işaret etti.

26 TON PAMUK ELÜS'Ü İLE KİLOGRAMI 15,7 LİRA

TÜRİB'de ilk pamuk işlemi 17 Mart 2021 tarihli seansta İzmir Pamuk Lisanslı Deposu tarafından oluşturulan yaklaşık 26 ton pamuk ELÜS'ü ile kilogramı 15,7 liradan gerçekleşti.

TÜRİB'de ELÜS olarak işlem gören tarım ürünler yoğunlukla buğday, mısır, arpa gibi gıda ve hayvancılık sektörü için stratejik öneme sahip ürünler . 2020'de kabuklu Antep fıstığı ve kuru kayısı da ELÜS ürün yelpazesine eklendi. Kuru üzümün de ELÜS ürün yelpazesine eklenmesi için çalışmalar sürüyor.