Haber Tarihi : 

13 Temmuz 2021 Salı

Türkiye, Anadolu topraklarında yetişen hububat ve bakliyatını tüm dünyaya ihraç ediyor.

2021’in ilk 6 ayında dünya geneline yapılan hububat ve bakliyat ihracatından 4 milyar 155 milyon 643 bin dolar gelir sağlandı.

Sektör temsilcileri yeni pazar arayışları ile ihracat rakamlarını arttırıyor.

İhracat rakamları geçen yılın aynı dönemine göre değerde 11.12 miktarsa ise 19.7 büyüme kaydetti.

İhracatın en fazla yapıldığı ülkeler arasında ise sırayla Irak, Suriye ve Amerika Birleşik Devletleri yer aldı.

HEDEF YIL SONUNA KADAR İHRACATI 2 KATINA ÇIKARMAK

Türkiye İhracatçılar Meclisi Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya, gerçekleşen ihracatın yılsonuna kadar iki katına çıkarılmasını hedeflediklerini belirtti.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi haziran ayında sektörde 237 milyon 166 bin dolar kazandı. Yılın ilk 6 aylık döneminde ise 1 milyar 214 milyon 635 bin dolarlık ihracata imza atıldı. Güneydoğulu ihracatçılarımız ilk 6 ayda 168 ülkeye ürün gönderdi. Bölgeden en fazla makarna, bitkisel yağlar, buğday unu, bisküvi-pasta, kakaolu ürünler, margarin, irmik, şeker ve şekerli mamuller, yağlı tohumlar ve mamulleri, bulgur, mercimek, nohut, baharat çeşitleri, zeytinyağı ve türevlerinin yanı sıra fasulye ihracatı yapıldı."

“İHRACAT HEDEFLERİNİN ÜSTÜNE ÇIKTIK”

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle ise Türkiye’nin yılın ilk yarısında ihracat hedeflerinin üstüne çıkıldığına dikkat çekti.

"Neredeyse birkaç senelik kaybettiğimiz ihracattaki geriye gidişleri de tedavi etmek ilerdeki hedeflerimizi tutturmada bize çok önemli bir imkan sağlayacak. Bu sürecin ikinci yarıda da devam edeceğini tahmin ediyoruz. Göstergeler de onu gösteriyor. Tahmin ediyorum inşallah dünyada önemli bir pandemi olayı daha gerçekleşmezse 2022'de benzer şekilde performansla Cumhuriyet tarihinin en yüksek yıllık ihracatını yaşayacağımız bir yıl olacak."