Haber Tarihi : 

11 Temmuz 2021 Pazar

Fındıkta bir yandan rekolte tahminin açıklanması beklenirken üreticiler bir yandan da yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde fiyatların açıklanması bekliyor.

Rekolte çalışmaları yaklaşık 10 gün önce başlamıştı, tahminler beklenilenden düşük.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, bu yıl Ordu’da fındık rekoltesinin 167 bin 300 ton olarak beklendiğini belirterek, bu rakamın geçen yıl rekoltesine oranla yaklaşık 28 bin ton daha düşük olduğunu aktardı.
Ordu’da bu yıl farklı tarihlerde görünen zirai don sonrası fındıkta hasar meydana geldi. Sahada yapılan çalışmalar neticesinde, Ordu ili genelinde rekoltenin, şuan için 167 bin 300 ton olarak beklendiği belirtildi. Geçen yıl resmi kayıtlara göre 195 bin ton olan fındık rekoltesinin, bu yıl yaklaşık 28 bin ton daha düşük olacağı, fındık fiyatının ise 30 lira seviyelerinde olması gerektiği belirtiliyor.

“ORDU İLİNİN REKOLTESİ 167 BİN 300 TON”

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, bölgenin en önemli geçim kaynağı olan fındıkta hasat sezonuna kısa bir süre kaldığını belirtti. Fındıkta resmi rekolte çalışmalarının Ordu’da bugün itibariyle tamamlandığını söyleyen Akça, “Bir hafta önce ilimizde başlayan resmi rekolte çalışmaları, Tarım İl Müdürlüğü’nün öncülüğünde, ihracatçı birlikleri, ziraat odaları temsilcileri, borsa temsilcileri ve diğer paydaşların oluşturduğu ekiplerce sahada tespitler yapıldı. Gidilmedik yer bırakılmadı ve yoğun bir çalışmadan sonra bugün itibariyle resmileşen Ordu ilinin rekoltesi 167 bin 300 tondur” dedi.

“28 BİN TON REKOLTE KAYBI”

Geçen yıl ki rekoltenin 195 bin olduğunu hatırlatan Akça, “Bu seneki rekolte geçen seneki rekoltemizden 28 bin ton daha düşük tespit edildi. Biz, iki hafta önce Ordu ziraat odaları olarak Ankara’da çeşitli temaslarda bulunduk. Fındıkla alakalı taleplerimiz dile getirdik, 30 TL’nin altındaki hiçbir fiyatı kabul etmediğimizi söyledik. Bunu da, özellikle Ordu, Giresun ve Trabzon’u kapsayan bir maliyet analizi yaptık, bu da 22 lira 85 kuruş idi. Bunun üstüne de refah payı koyarak, 30 TL’nin altına oluşacak bir fiyatın üreticiyi memnun etmeyeceğini dile getirdik. Bu raporları da temaslarımızda sunduk. Zannediyorum bu rekolte tespitinden sonra yapılacak çalışmalar neticesinde en kısa sürede de hasat dönemi başlamadan fiyat Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanacaktır” ifadelerine yer verdi.

Geçtiğimiz yıl fındıkta fiyat yüzde 30 artışla kilogram başına fiyat; Giresun kalite kabuklu fındık için; 22 buçuk lira, Levant kalite kabuklu fındık için; 22 lira olarak açıklanmıştı.

PEKİ FİYATLAR BU YIL NE OLACAK?

Üretici 30 liranın altında fiyatı kabul etmediğini belirtirken, Dünya Gazetesi Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım’a, iktidar cephesinin fındıkta fiyatın 30 lira olarak açıklanmasını, muhalefetten ise 35 lira olsun baskısının geldiğini söyledi.

“İktidar milletvekilleri 30 lira olması için uğraşıyoruz diyorlar. Muhalefette 35 liralık bir fiyat bekliyor. Cumhurbaşkanı sanırım bayram öncesi olan kabine toplantısında bu fiyatları açıklayacak. Muhalefette ciddi ilgileniyor. İktidar milletvekilleri de fazlasıyla ilgileniyor yani fındık şu anda bölgenin en çok konuşulan konusu.”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği YKÜ Arslan Soydan da “üreticilere 30 refah payı verilsin” diyor.

“Tabi ki 22 lira 80 kuruşun üzerine yüzde 30 refah payı verilmesi gerekir. Bu da 30 lira gibi bir fiyata tekabül ediyor. Kamuoyu fındıkta 30 liraya odaklanmış durumda.”