Haber Tarihi : 

6 Mayıs 2021 Perşembe

Yerli üretici, firik buğdayının kilogramını 11 TL’den satmaya hazırlanıyordu.

Üreticiler kaçak olarak Afrin’den getirilen temizlenmiş, işlenmiş ve paketlenmiş firik buğdayının 7 TL’ye piyasaya sürülmesiyle şok yaşadı.

Suriye'nin Afrin bölgesinden üretilen firik buğday, kaçak olarak yurda sokulup yerli üreticinin maliyetinin yaklaşık yarı fiyatına iç piyasaya sunuluyor.

YERLİ ÇİFTÇİNİN KÂBUSU YİNE KAÇAKÇILAR OLDU

Daha öncede, Afrin’den kaçak yollarla sokulup piyasaya sunulan zeytinyağı sorununu yaşamıştı Hataylı üreticiler.

Firik hasadına başlayan üreticiler, sorunun zeytinyağında olduğu gibi büyümeden çözüme kavuşturulmasını istiyor.

Dünya gazetesine konuyla ilgili açıklama yapan Antakya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Muzaffer Okay, çiftçinin ve tüccarın Afrin'den gelen firik buğdayı nedeniyle ciddi endişeler yaşadığını söyledi.

Ülkeye kaçak yollarla sokulan 80 ton firik buğdayının kaçakçılara bir kapı açtığını belirten Okay, "Görüştüğüm arkadaşlardan birisi bunun 20 tonunu almış, kalan 60 tonu da İstanbul'a gönderilmiş. Şimdi bu yurda sokulan ve iç piyasaya sunulan 80 ton ile bir kapı açılmış oldu. Bu da gösteriyor ki Afrin’den bu bölgeye firik geçişi olacak" dedi.

Eğer kaçak yollarla sokulan ve yerli üreticiye karşı yarı fiyatına piyasaya sunulan bu ürünlerin önüne geçilmezse tüccar yerli üreticiden almayacak.

PEKİ BU ÜRÜNLER ÜLKEYE NASIL SOKULUYOR?

Afrin'den giren firik buğdayının tedariki konusunda da belirsizlikler olduğunu dile getiren Okay, “Asıl sorun, bu ürün Türkiye’ye nasıl giriyor? Afrin’den gelen firik bu şekilde devam ederse, önü alınmazsa hem tüccar hem de çiftçi altından kalkamayacağı bir zarar ile karşı karşıya kalır. Yerli üreticinin korunması için bu konuda tedbir alınmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.