Haber Tarihi : 

4 Temmuz 2021 Pazar

İstanbul’un önemli tarımsal üretim merkezlerinden biri olan, doğal ve organik tarım bahçelerine ev sahipliği yapan Beykoz Belediyesi önemli bir projeye imza attı.

Belediye kurduğu “Beykoz Köy Pazarı”nda; köylünün ürettiği ürünleri doğrudan alıcıya sunuyor.

CUMHURİYET KÖY’DE KURULAN BU PAZARIN DİĞERLERİNDEN FARKI VAR

Yalnızca Beykozlu çiftçilerin ürünleri alınıyor ve ürünler takip sistemi ile kontrol ediliyor.

Agro TV’nin ziyaret etti pazarda Beykoz Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürü Ziraat Yüksek Mühendisi; Saadettin Çakır; ilçede tarımı teşvik etmek, yerel ürünlerle ekonomik kalkınma ve canlanmayı sağlamak amacıyla kurulan köy pazarı hakkında bilgiler paylaştı.

“Tabi ki klasik bir pazar değil burası, biz sahada her ürünü kontrol ederek bu pazara getiriyoruz. Bunu nasıl yapıyoruz? Öncelikle çiftçilerimiz bize başvuruyorlar, bizde arazilerini kontrol ediyoruz. Kontrolün ardında tüm ürünlerinin Beykoz Belediye’sinin yaptırmış olduğu kasa koyulmasını sağlıyoruz. O kasalardaki kapak ve kilit sistemleri ile kapatıyoruz. Buraya geldiklerinde ise bu ürünleri kontrol ederek pazara girmesini sağlıyoruz.”

BEYKOZLU ÜRETİCİLERİN DIŞINDA ÜRÜNLERE İZİN VERİLMİYOR

Köy pazarına yalnızca ilçede ikamet eden, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Arıcılık Kayıt Sistemi, Örtü Altı Kayıt Sistemi ve Hayvancılık Kayıt Sistemi’ne kayıtlı aktif çiftçilere stant veriliyor.

“Biz Beykozlu üreticilerin dışında hiçbir ürünün pazara gelmemesi için uğraşıyoruz. Çünkü amacımız burada kesinlikle Beykozlu üreticilerin ürünlerini direk tüketiciye ulaştırmalarıdır. Buraya gelen tüketicilerimizde gönül rahatlığı ile ürünleri alabilirler. Çünkü her aşamasını takip ediyoruz. QR kodla da rahatlıkla tüm gelişimini öğrenebiliyorlar. Kod sayesinde çiftçi kim, çiftçinin numarası ne, çiftçimiz hangi tarlada üretim yapıyor bunların drone çekimleri ile fotoğraflarıyla kasaya nasıl konulduğuna kadar takip edilebiliyor. Biz de her türlü tedbiri alıyoruz.”

Cumhuriyetköy’de 78 tezgahla kurulan pazarda, mevsimlik sebzeler, süt ve süt ürünleri, yumurta, ekmek gibi sağlıklı sofraların vazgeçilmezi temel ürünlerin satışı yapılıyor.