Haber Tarihi : 

22 Mart 2021 Pazartesi

YENİ BİR KARARLA AYÇİÇEĞİ, ASPİR VE KANOLADA GÜMRÜK VERGİSİ SIFIRLANDI.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine göre Ayçiçek, Aspir ve Kanola’da gümrük vergilerinin 30 Haziran’a kadar sıfırlanma kararı Resmi Gazete’de yayınlandı. Karara gerekçe olarak iç piyasadaki yağ fiyatlarındaki artış gösteriliyor. İthalat hem tohum hem de yağ olarak yapılabilecek. TMO, tarihinde yurtdışından ilk kez ham yağ ithalatı yaparken, ithal edilen yağın piyasaya nasıl verileceği henüz belirlenmedi. İç piyasadaki fiyat hareketlerine göre ithal edilen yağın ne zaman ve nasıl satılacağı belirlenecek.

Özel sektörün yanı sıra TMO'nun da yağ ithalatı yapması, iç piyasada yaşanan sıkıntıyı gözler önüne sererken, bugün yayınlanan kararname ile ayçiçek , aspir ve kanola ithalatında da gümrük vergilerinin sıfırlanması yerli üretimin önemini bir kez daha ortaya koydu.

Yağ ithalatında yeni gelişmeler kaydedilirken 20 yıl aradan sonra dökme zeytinyağı ihracatına yasak getirildi. Buna göre, 31 Ekim 2021 tarihine kadar zeytinyağı dökme olarak ihraç edilemeyecek. Sadece kutulu, ambalajlı ihraç edilmesine izin veriliyor.

Tarım Yazarı Tarım Ali Ekber Yıldırım’ın haberine göre; Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Harun Seçkin, dünyada yağ ticaretinde çok ciddi bir artış olduğunu, özellikle ayçiçeği yağının fiyatının bile zeytinyağı fiyatına yaklaştığını belirterek böyle bir kararın alınmasında koronavirüs pandemisinin yarattığı belirsizlik ortamının önemli bir etkisi olduğunu söyledi.

GIDA VE KONTROL GENEL MÜDÜRÜ HARUN SEÇKİN; KARARIN TÜKETİCİYİ KORUYAN UYGULAMA OLDUĞUNA YER VERDİ.


Rusya, Ukrayna ve bir çok ülkenin üreticisi oldukları ayçiçeğinde ham yağda ve diğer bazı ürünlerde ihracatı zorlaştıran önlemler aldıklarını belirterek Seçkin; “Şu anda herkes belirsizlikten şikayetçi. Önümüzü göremiyoruz. Yarın ne olacağını bilemiyoruz. Özellikle yağ konusunda bazı ülkeler ihtiyaçlarının da üzerinde ürün alıyor. Biz de bu çerçevede dökme olarak zeytinyağımızın ihracatına bir kısıtlamanın uygun olacağını düşündük. Ambalajlı ve kutulu olarak ihracatta bir sıkıntı yok. Yine 5 kilo, 20 kiloluk kutularda ambalajlarda ihracat yapılıyor. Ama dökme olarak elimizdeki yağı bu belirsizlik ortamında dışarıya vermemiz doğru değil. Birçok ülke ürettiği, güçlü olduğu ürünlerde ihracata ek vergiler uyguluyor. Çünkü ihtiyacının üzerinde alım yapan, stok yapanlar da var” açıklamasında bulundu.