Haber Tarihi : 

6 Nisan 2021 Salı

Merkez bankası, mart ayı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirme paylaştı. Banka, tüketici fiyatları üzerinde üretici fiyatları kaynaklı baskının güçlendiğini ifade etti.

MERKEZ BANKASI ENFLASYON DEĞERLENDİRMESİ YAPTI

Merkez Bankası, mart ayı enflasyon değerlendirmesinde, emtia, TL ve arz sıkıntısına işaret etti. Tüketici fiyatları üzerinde üretici fiyatları kaynaklı baskının güçlendiğini ifade etti.

Merkez Bankası, TÜİK'in dün açıkladığı mart enflasyonuna ilişkin değerlendirmelerini paylaştı.

Enflasyondaki yükselişin; enerji, hizmet ve temel mallardan kaynaklandığını bildiren TCMB, gıda grubunda ise enflasyonun gerilediğini kaydetti.

TÜKETİCİ FİYATLARINDA ÜRETİCİ FİYATLARI KAYNAKLI BASKI GÜÇLENİYOR

Üretici fiyatlarının, emtia, TL'nin seyri ve arz sıkıntısıyla güçlü artış kaydettiğine dikkat çeken TCMB, tüketici fiyatları üzerinde üretici fiyatları kaynaklı baskının güçlendiğini ifade etti.

Gıda enflasyonunun taze meyve ve sebze fiyatları öncülüğünde bir önceki aya kıyasla yavaşladığını kaydeden TCMB, işlenmiş gıda enflasyonundaki güçlü artış eğiliminin bir miktar hız keserek birlikte devam ettiğini paylaştı.

Merkez Bankasından, üretici fiyatları petrol ve endüstriyel metaller başta olmak üzere uluslararası emtia fiyatlarındaki yükseliş, Türk lirasında yakın dönemdeki görünüm ve bazı ürünlerde süregelen arz sıkıntılarının etkisiyle güçlü bir artış kaydederek yükseliş eğilimini sürdürmüştür, açıklamalarında bulundu.