Haber Tarihi : 

26 Nisan 2021 Pazartesi

Türkiye’nin Covid-19 pandemisiyle mücadele kapsamında aldığı yeni tedbirleri dün Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tam kapanmada çiftçilere ayrıcalık tanınacağını, tarım sektöründe çalışanların faaliyetlerini salgın tedbirlerine uygun şekilde yürütebilmesi için gereken düzenlemelerin ayrıca yapılacağını söyledi.

TAM KAPANMA ÇİFTÇİLERİ NASIL ETKİLEYECEK?

Alınan yeni kararlar ve açıklanan tedbirlerle igili İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine "Tam Kapanma Tedbirleri" konulu genelge göre; hafta içi-hafta sonu ayrımı olmaksızın uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması günlerinde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğinin sağlanması amacıyla belli yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacak.

AÇIKLANAN YENİ TEDBİRLERDEN TARIM EMEKÇİLERİ MUAF TUTULACAK MI?

Sokağa çıkma kısıtlamasından bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, sulanması, işlenmesi, ilaçlanması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar, tarımsal üretime ilişkin zirai ilaç, tohum, fide, gübre vb. ürünlerin satışı yapılan iş yerleri ve buralarda çalışanlar, yurt içi ve dışı taşımacılık ve lojistiğini yapan firmalar ve bunların çalışanları, ürün veya malzemelerin nakliyesinde ya da lojistiğinde (kargo dahil), yurt içi ve yurt dışı taşımacılık, depolama ve ilgili faaliyetler kapsamında görevli olanlar muaf olacak.


MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİNİN ŞEHİRLERARASI HAREKETLİLİĞİ HANGİ KURALLAR ÇERÇEVESİNDE GERÇEKLEŞECEK?

İller arası hareketliliğin zorunlu olduğu mevsimlik tarım işçileri, hayvancılık ve arıcılık faaliyetlerinde salgınla mücadele koşullarına uygun hareket edilebilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığının koordinasyonunda valiliklerce gerekli tedbirler eş zamanlı olarak alınacak. Bu bağlamda mevsimlik tarım işçilerinin iller arası hareketliliği ile konaklayacakları alanlarda alınacak tedbirler ve iller arası hayvancılık ve arıcılık faaliyetleri konusunda İçişleri Bakanlığınca yeni genelge yayımlanıncaya kadar 3 Nisan 2020 tarih ve 6202 sayılı genelgedeki esaslara göre hareket edilecek.