Haber Tarihi : 

10 Mayıs 2021 Pazartesi

Yem sanayicilerinin tedarik ettikleri hammadde fiyatlarındaki fahiş artışlar ve çiftçi girdi fiyatlarındaki yüksek artışlar hayvancılığı çıkmaza soktu.

Dünyada emtia fiyatlarında yüksek artışlar kaydedildi.

NEDENİ, İKLİM DEĞİŞİKLİKLERİNE BAĞLI OLARAK REKOLTE DÜŞÜKLÜKLERİ VE SALGIN

Bursa Karacabey Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nuri Karaca, yem fiyatları ve hayvancılık sektörünün sorunlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Karaca, “Şu anda yem sanayicilerinin hammadde tedarik fiyatları un sanayicilerini geçmiştir. Yani sanayi yem maliyeti, un maliyetinden yüksektir. Bunun yanında T.M.O, un sanayicisine sübvansiyonlu, zararına buğday verirken, yem sanayicisi bu destekten yoksundur” dedi.

YEM FİYATLARI SON GELEN YÜZDE 10 ZAMLA ORTALAMA 3 TL /KG'A YÜKSELDİ

Nuri Karaca, “Yem ve gübreye geçmiş yıllarda olduğu gibi sübvansiyon uygulanmalıdır. Besi destekleri derhal artırılmalı, makul bir seviyeye getirilmeli ve uygulamayı basitleştirmelidir” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer de, yem fiyatlarına her ay zam gelirken, çiğ süt besicisinin sorununun katlandığını söyledi.

Yem fiyatlarının yüzde 100’e yakın arttığını dile getiren Gürer, “Yem fiyatı bir yılda neredeyse 2 kat zamlanırken, aynı dönemde süte sınırlı fiyat ayarlaması ciddi şekilde mağduriyet yaratıyor” dedi.