Haber Tarihi : 

29 Nisan 2021 Perşembe

Türkiye dünyanın en büyük ikinci makarna ihracatçısı oldu. 154 ülkeye makarna satışı gerçekleştiriliyor.

Ayrıca Türkiye, ürettiği makarnanın 3’te 2’sini yurtdışına gönderiyor.

Türk Makarna Sanayicileri ise tüketim alışkanlığı farklı olan ülkelere ihracatı arttırmak için yeni çalışma başlattılar.

Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Külahçıoğlu, durum buğdayının yanı sıra yumuşak buğdaydan da makarna üretilmeye başlandı dedi.

“10 ülkenin tüketim alışkanlığı yumuşak buğdaydan yapılmış makarna olduğu için biz çok kaliteli un buğdayından yapılmış, makarnalık buğdaydan yapılmış makarna yapsak bile maalesef bu pazardan yer alamıyoruz. Üretimine cevaz verilmesi sektörümüzün önünü açacak ihracatımızı arttıracak bir uygulama olacaktır.”

2021 YILININ İLK 3 AYINDA 275 BİN TON MAKARNA İHRAÇ EDİLDİ

“2021 Ocak-Mart döneminde ihracatımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 azalarak 275 bin ton değer olarak da 150 milyon sevisinde kaldı.”

Pandemi, makarna sektöründe de gelir kaybına neden oldu. Türkiye’de iç piyasada tüketim alışkanlığında makarna sadece durum buğdayından elde ediliyor.

Latin Amerika ve Afrika ülkelerinin yanı sıra Lübnan, Ürdün ve Suriye'de de yumuşak buğdaydan yapılan makarnaları tercih ediyor.

BU YIL 600 MİLYON DOLAR GELİR ELDE EDİLMESİ AMAÇLANIYOR

“Geçen yıllardaki ihracat artışlar dikkate alındığında 2021 yılı ihracatımızın 1 milyon doları aşması hedeflenirken ihracat kısıtlamasına bağlı olarak bu yıl yaklaşık 600 milyon dolar kadar olacağını tahmin etmekteyiz.”