Haber Tarihi : 

10 Mayıs 2021 Pazartesi

TMO, kuru tarımın yoğun olarak yapıldığı bu bölgedeki kuraklığın boyutunu yayınladığı Fenolojik Değerlendirme raporunu açıkladı.

4 MİLYON DEKAR ALAN KURUDU ÇİFTÇİ TARLASINI HAYVANLARINA OTLATTI

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde, kuraklıktan dolayı çiftçi kavruluyor.

Tarımdanhaber’in haberine göre, 4 milyon dekar alanda geri dönüşü mümkün olmayan kurumalar yaşandığına dikkat çekti.

Diyarbakır’da yüzde 88, Mardin’de yüzde 62 ve Şırnak’ta yüzde 83 olan kuruya ekim oranı hesaba katıldığında bu üç ili içine alan coğrafyanın yüzde 80’inde kuraklık dolayısıyla geri dönüşümü mümkün olmayan kurumalar yaşandı.

Şanlıurfa’da gelişimini yeterince tamamlayamadan boyu 15-30 cm’yi geçememiş kurumaya başlayan arpalar ya biçilmeden sürülmüş, ya da hayvan otlatılarak değerlendirilmeye başlandı.

CİDDİ VERİM KAYBI YAŞANACAK

Batman ve Diyarbakır’da kuruya ekilmiş arpalar hemen hemen biçim aşamasına gelmiş olsa da boylarının kısa kalması ve yeterince dane oluşturamaması nedeniyle ciddi verim kaybı yaşanacağı tahmin edilmekte olduğu raporda yer alan bilgiler arasında.

Siirt’de de yine Nisan yağışlarına bağlı olarak hububat kuraklık stresine girmiş bazı bölgelerde bitki başağa girmeden sararmış özellikle su tutma kapasitesinin düşük olduğu yerlerde kuraklık ciddi şekilde hissedildiği raporda ifade ediliyor.

Buğday arazileri de strese girdi 1 haftalık süreçte yeterli yağış olmazsa arpadaki ürün kaybı buğdayda da yaşanacak.