Haber Tarihi : 

28 Haziran 2021 Pazartesi

Türkiye'den ocak-mayıs döneminde 503,8 milyon dolarlık bitkisel yağ ihraç edildi.

Miktar bazında yüzde 9 azalan bitkisel yağ ihracatı, tutar olarak yüzde 32 artış gösterdi.

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Terci, “Türkiye’nin bitkisel yağ ihracatına 120 milyon dolarlık katkı sağladık” dedi.

Türkiye’nin ihracatında öne çıkan ülkeler sırasıyla Irak, Suriye ve Libya oldu.

Ege Bölgesi’nden ihracat yapılan pazarlar ise; Libya, Yemen ve Tunus olarak sıralandı.

BİTKİSEL YAĞ İHRACATI 2021’DE 1 MİLYAR 250 MİLYON DOLARI AŞACAK

Terci, “2020 yılında 981 milyon dolar olan bitkisel yağ ihracatımız 2021 yılı sonunda 1 milyar 250 milyon dolara ulaşmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Pandemi sonrasında ülkelerin “Güvenlik stoku” adı altında uluslararası ticarete konu olan yağlı tohum, hububat, bakliyat ve tüm gıda ürünlerine çok ciddi talep gösterdiğine işaret edildi.

Birlik Denetim Kurulu Üyesi Rıza Seyyar da, talep artışının etkisiyle fiyat artışları yaşandığını, bu dalgalanmanın 2022 yılının ikinci yarısına kadar devam edeceğini öngördüklerini ifade etti.

Türkiye, 2020 yılında 4 milyar dolar yağlı tohumlar ve türevleri ithal etti.

2021 yılında bu rakamın 5 milyar doları aşması bekleniyor.

Seyyar, “Türkiye’nin 35 milyar dolar seviyesinde olan tarımsal üretimini apolitik bir yaklaşımla 100 milyar dolara çıkarmak için sektör paydaşları, kamu, STK’lar çalışmalıyız” dedi.

Sektörden, pamuk üretimimizi artırarak 1,5 milyar dolara ulaşan pamuk ithalatının önüne geçebilecek, 1 milyar dolar ithalat yaptığımız palm yağı ithalatına gerek kalmayacak denildi.