Haber Tarihi : 

27 Nisan 2021 Salı

Dünya genelinde yemeklik yağ fiyatları artmaya devam ediyor.

Dünya Gazetesi’nin haberine göre; tarımsal emtiada son bir yılda en yüksek enflasyon, küresel yemeklik yağda yaşanıyor.

Azalan üretim ve düşük stok palm, soya, kanola ve ayçiçek yağı fiyatlarında 10 aydır artışa neden oluyor.

Dünya palm yağı üretiminin yüzde 85’ini karşılayan Endonezya ve Malezya’da stoklar, pandeminin yol açtığı işçi sıkıntısı ve Güneydoğu Asya’daki kötü hava koşullarının üretimi engellemesinden dolayı düştü.

STOK YETERSİZLİĞİ FİYATLARI ARTTIRIYOR

En büyük bitkisel yağ ithalatçıları Hindistan ve Çin, salgın öncesi seviyelerde palm yağı alımı yapıyor fakat stokların yeterli olmaması palm yağı fiyatlarını arttırıyor.

Palm yağının enflasyona göre ayarlanmış fiyatı 969 dolar/ton ile mart ayındaki beklentilerin üzerinde tahmin ediliyor. Fiyatların 2025 yılına kadar 900 doların üzerinde kalacağı öngörülüyor.

Yağ fiyatlarının artışında Rusya ve Ukrayna’nın ihracat kotasının da etkisi büyük.PK-Inform'un verilerine göre, dünyanın en büyük Ayçiçek yağı ihracatçısı Ukrayna'nın ihracat fiyatı geçtiğimiz hafta 15 dolar/ ton arttı. Mayıs-Haziran teslimi fiyat 1550-1565 dolar/ton FOB seviyesine geldi. Ukrayna, ayçiçek yağı ihracat miktarını 2020-21 sezonu için 5 milyon 382 bin ton ile sınırlamıştı.

FİYATLAR HIZLICA ARTABİLİR

Arz sıkıntısı ve beklenenden daha güçlü tüketimin 2021’in geri kalan zamanlarında yağ ve yemek fiyatlarını hızlıca arttırabileceği belirtiliyor.

2021 Yağ ve Gıda Endeksi beklentisi, yüzde 30 oranında revize edildi ve sekiz başlıca yemeklik yağ tipinin 2020-21 sezonu üretiminde,tahmini artış 2.9 milyon ton olacak.

İKİ ‘B’ PİYASAYI BELİRLEYECEK

Uzmanlara göre, yılın geri kalanında fiyatları iki ‘B’ yani ‘ Biyodizel’ ve ‘Biden’ belirleyecek. Biden’in seçimi kazanmasıyla yeşil enerji projesi gündeme geldi ve biyodizel yapmak için kullanılan bitkisel yağlara talebi arttırdı.

Birçok analiste göre bir emtia süper döngüsünü ABD Doları’nın zayıflaması ve merkez bankalarının destekleyici para politikaları tetikleyecek.