Haber Tarihi : 

4 Mayıs 2021 Salı

Turfanda hasat başladı, soğanda kriz devam ediyor.

Özellikle soğan hasadının yoğun olarak yapıldığı Adana ve Hatay’da işçi maliyeti de dahil olmak üzere toplam maliyeti 1 lira 20 kuruş olan soğan, 60 kuruşa kadar düştü.

Mahsülü satamayan üretici tarlasını soğanlarıyla sürüyor.

Üreticiler sorunun başlıca sebebini, iç tüketimdeki daralma, ihracata getirilen kısıtlama ile yurt dışı pazarlarının kaybedilmesi olarak görüyor.

Soğandaki vahim durumu soğan- patates üreticisi Celalettin Çelik; katıldığı Agro TV İle Günaydın programında böyle anlattı:

400-450 BİN TON SOĞAN ÇÖPE GİTTİ

“Türkiye’de kalan 35 bin soğan yok. Türkiye’de bu yıl çöpe giden soğan 400-450 bin ton civarında. Programlarınızda bahsetmiştim. Çok büyük bir potansiyel olacak, soğanlar çöpe gidecek ve patateste zor durumlar yaşanacak. Şirketlerin patatesleri hala depolarında duruyor. Tandığım 5 bin ton civarı patatesi depolarında tutan şirketler var. Sadece ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi)’si olanların patates ve soğanları alındı. Burada sadece soğandan bahsetmek istemiyorum, patatesten de bahsetmek istiyorum. Çünkü Türkiye’de 3 kilo patates 1.5 kilo soğan yeniliyor. Bu çok büyük bir potansiyel Türkiye yılda 2 milyon tona yakın soğan yiyor, 6 milyon tona yakın ise patates yiyor. Çiftçiler bittiği zaman durum daha vahim olacak.”

TÜRKİYE ÖZELLİKLE SOĞANDAKİ EN BÜYÜK PAZARI RUSYA’YI MISIR’A KAPTIRDI

“Geçen yıl kısıtlamanın yüzünden pazarımızı Mısır’a kaptırdık. Türkiye soğanı her zaman mısır soğanından kalitelidir. Bizim işçiliğimiz ve kalitemiz her konuda Mısır’dan iyi olduğu halde ihracat kısıtlaması yüzünden geçen yıl yazlıkta Rus pazarını kaybettik, kışlıkta ise Hindistan ve Sri Lanka pazarlarını kaybettik.”

Üreticiler, kaybedilen ihracat pazarlarının yeniden kazanılması ile soğandaki krize yetkili mercilerden çözüm bekliyor.