Haber Tarihi : 

25 Mart 2021 Perşembe

ET VE SÜR KURUMU ÇİĞ SÜT ALIMINA BAŞLAYACAK.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli; ESK’ya verdiği talimat üzerine ihtiyaç olan illerde en kısa sürede süt alımına başlanacağını belirtti.

Sütte yeni bir krizin kapıda olduğunu kaleme alan Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım; Mevsimsel olarak çiğ süt üretiminin arttığını ancak sanayici ve Tarım Kredi Kooperatifleri süt alımını azalttığını gündeme getirmişti.

Tarım Yazarı; Çiğ süt üreticileri ve kooperatif başkanları Tarım ve Orman Bakanlığı’nın daha önce yaptığı gibi elde kalan sütün süt tozuna dönüştürülmesi için Et ve Süt Kurumu’nun devreye girmesini ve üretici örgütlerine kota dahilinde süt tozu üretimine geçilmesini istediğine yer vermişti. Gündemde geniş yer tutan haberin ardından Bakanlık Harekete geçti.

“ESK GENEL MÜDÜRÜMÜZE TALİMATI VERDİM”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Twitter hesabından; “Bazı bölgelerimizde süt üreticilerimizin, mevsimsel arz fazlalığına bağlı olarak süt satışında zorlandıklarını iletmeleri üzerine ESK Genel Müdürümüze talimatı verdim. İhtiyaç olan illerimizde en kısa sürede süt alımına başlıyoruz üreticilerimize hayırlı olsun” paylaşımında bulundu. Et ve Süt Kurumu, üretici örgütleri üzerinden piyasadaki sütü alarak süt tozuna çevirecek.