Haber Tarihi : 

14 Nisan 2021 Çarşamba

Son 1 yılda hayvan yemlerine yapılan zamlar yüzde 100 oranına ulaştı.

Üreticinin girdi maliyetlerindeki artışlar sürüyor. Hayvancılarının en büyük derdi ise yem fiyatları oldu.

AKSARAY’DA NÜFUSUN YÜZDE 80’İ TARIM VE HAYVANCILIKTAN GEÇİMİNİ SAĞLIYOR

Aksaray’da hayvan yemlerine 1 yılda yapılan yüzde 100 oranındaki zamlar üreticileri zora soktu.
Üreticiler hayvancılığın sürdürülebilirliğini yitirdiğini ifade ediyor.

360 bin civarında büyükbaş hayvan varlığı olan Aksaray’da üreticilerin tedirgin bir arayış içerisinde.
Üreticiler, yemdeki artışın üretici süt fiyatlarına yansımamasından yakınıyor.

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bekir Kayan, yem fiyatları için bir otoritenin olması gerektiğini söyledi.

“ÜRETİCİNİN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI”

Kayan, “Aksaray’ımızda hayvan sayıları önceki yıllara göre sürekli artış kaydetti. Tabii Aksaray’ımızdaki kaba yem ham maddelerinin Aksaray'da olması bunlara en büyük etkenlerden birisi. Ama Türkiye genelindeki yem fiyatlarının artış sebebi de bu hayvancılığı geriye doğru götürmekte. Bu ay içerisinde neredeyse 3-4 kere yeme zam geldi. Bu da üreticiyi gerçekten çok zor duruma soktu. Üreticinin dayanacak gücü kalmadı.
Eğer ki et fiyatları şu anda iyi olsun, belki de işletmelerin bir kısmı boşalacak. Et fiyatları da kurtarmadığı için insanlar bekliyor, sabrediyor. ‘Acaba biraz daha beklesek kurtarır mı?' diye. Gerçekten üretici zor durumda. Süt fiyatları konusunda tabii ki devletimiz süt fiyatlarını revize etti ama bu revize yeme yeni gelen zamlarla üreticimizi tatmin eder durumda değil.

İnşallah yeni fiyatlar açıklanır da üretici bir nebze olsun rahatlar. Üretici de ne yapacağını şaşırdı. Devletimizin vermiş olduğu desteklere rağmen üretici gerçekten çok büyük sıkıntıda, kesinlikle yem fiyatlarından dolayı. Geçen yıla kıyasladığımızda 70-79 liraya aldığımız yem şu anda tam yüzde 100 bir artış sağladı.

Ama süt fiyatlarımız öyle bir artış sağlamadı maalesef. Nasıl Ulusal Süt Konseyi var ve süt fiyatlarını belirliyorsa, Ulusal Yem Konseyi oluşturularak yem fiyatlarını belirlesin. En azından ikisi arasında denge kurularak devlet tarafından belirlensin. Biz buna da razıyız” dedi.