Haber Tarihi : 

2 Haziran 2021 Çarşamba

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, sorunun nedeninin araştırılması için sunulan önergeyi Ak Parti ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildiğini duyurdu.

ODTÜ araştırma gemisi Bilim-2, deniz salyalarını takip için Marmara Denizi'nde seyrüseferde.

PEKİ BU GEMİ ARAŞTIRMADA NELER ELDE ETTİ?

Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Yücel, tehlikenin boyutunu şu sözlerle anlattı.

“Şu an elimize gelen anlık verilere göre gerçekten müsilajın sadece denizin yüzeyini değil içini de kapladığını gördük. Çok yoğun bir şekilde jelimsi malzeme şu an denizin içinde örneklenebiliyor. Daha önce hiç görmediğimiz bir biyolojik olayla karşı karşıyayız. Açıkçası Marmara’daki oksijensizleşme sürdükçe müsilaj tehdidi de devam edecek. Bu trendi tersine çevirmemiz gerekiyor.”

Araştırma gemisinin elde ettiği sonuçlar, 4 Haziran’da Marmara Çalıştayı’nda sunulacak.

“Bütün bu sonuçlarımızı 4 Haziran günü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Marmara Belediyeler Birliği ortak düzenlediği Marmara Çalıştayımız da ilgili paydaşlara ve vatandaşlarımıza aktarmaya çalışacağız.”

BİR MÜSİLAJ HABERİDE BURSA’DAN

Bursa Teknik Üniversitesi, Marmara Denizi'nden temizlenecek deniz salyasının tarımdaki kullanım alanlarını araştırıyor.

BTÜ Biyomühendislik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mete Yılmaz ise yapılan araştırmadan bahsetti.

“Bunlar çok değerli maddeler çünkü bunlardan değerli ilaç maddeleri elde edebiliyorsun. Antiviral özellikleri ve Antibakteriyel özellik var. Toprağın özelliklerini iyileştirerek tarımda verimi arttırıyorlar. Bizim değerlendirmek istediğimiz tarım alanı. Toprağın özelliklerini iyileştirecek mi? Tarımda verimi arttırabilecek mi? Gübre üretebilecek miyiz? Bunları tarımsal zararlara karşı önleyici bir madde olarak kullanabilir miyiz? Bunların araştırmasına başladık.”