Haber Tarihi : 

1 Haziran 2021 Salı

Bu yıl 1 Haziran Dünya Süt Günü’ne yine süt üreticisinin çözüm bekleyen sorunları konuşuldu.

Agro TV organizasyonu ve ev sahipliğinde gerçekleşen 1 Haziran Dünya Süt Günü’nde süt sektöründen tüm paydaşlar yer aldı.

Zirve; Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriyya Erdurmuş’un açılış konuşmasıyla başladı:

“Böyle devasa bir süt üretimini yönetmenin en temel alanlarından birisi de sütü kaliteli hale getirmek. Gerek yağ ve protein değerleri açısından gerekse de mikrobiyolojik değerler açısından. Üretici örgütlerimizle, sanayilerimizle bunun çalışmasını yapıyoruz. Eminim ki çiğ sütte kaliteyi arttırdığında bu süreçten üreticilerimiz memnun olacaklar çünkü kaliteli süt ve kaliteli fiyat üretici gelirini olumlu yönden etkileyen bir ekonomik yapı olacak. Şu anda nasıl beyaz ette, yumurtada ürettiğimizin yaklaşık yüzde 25-30’unu ihraç ediyorsak çiğ sütte de benzer bir yapıya kavuşmamız lazım.”

“SÜT SANAYİCİ 14 AY ZAM YAPMADI”

Hem üretici hem sanayiciyi temsil eden SETBİR Başkanı Tarık Tezel; süt sanayici baskılandı 14 ay zam yapmadı dedi.

“Sanayici 14 ay boyunca 2019’un Kasım ayından 2021 yılının Ocak ayına kadar süt ürünlerine zam yapmamıştır. Pandemi de insan sağlığındaki ciddi bir şekilde ki önemini sorumluluk sahibi olarak üstlenerek, pandeminin en yıkıcı döneminde süt sanayicisi süt ürünlerine zam yapmamıştır.”

Süt üreticisinin mutsuzluğuna değinen Tüm Süt, Et, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği Başkanı Sencer Solakoğlu, talepleri şöyle anlattı:

“Daha iyiyi ve kaliteyi konuşamıyoruz. Bu döngüden çıkmamızı sağlayacak şey cesaretli bir adım atılması gerekiyor. Fiyatın pariteye bağlanması gerekiyor ve bu pariteden hiçbir zaman ödün vermemeli. Bir daha da Ulusal Süt Konseyi veya Gıda komitesinde fiyat konuşma ihtiyacı kalmadan, parite uygulanır ve önüne geçilir. Bu parite bir üç değildir bir beştir.”

“FARKLI FİKİRLERLE DOĞRUYA ULAŞMALIYIZ”

“Bizim bir masanın çevresinde hep aynı fikirde olan insanlar yerine farklı fikirleri olan insanları oturmamız lazım. Farklı fikirli insanlarla çıkıp doğru bir sona ulaşabilelim.”

“DÜNYA’DA EN UCUZ YEM TÜRKİYE’DE”

Yılbaşından bu yana yem fiyatları 8 defa zamlandı, bugün bir çuval süt yeminin fiyatı 150- 160 liralarda. Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Ülkü Karakuş; zamlanan yem fiyatlarına karşın en ucuz yem burada dedi:

“Türkiye’deki yem artık dünyaya göre pahalı değil. Değerli üreticilerimiz, siz 19 proteinli süt yemini şuanda fabrika çıkış fiyatı 137.50 Lira. Bu paraya 19 proteinli süt yemini alabileceğiniz başka bir ülke yok. Yani Türkiye’de satılan süt yemi kaliteleri aynı olmak koşuluyla dünyadaki en ucuz yemdir.”

SÜT ÜRETİMİ 10 YILDA YÜZDE 80 ARTTI

Ulusal süt konseyi başkanı Muhittin Özder, tüm sıkıntılara rağmen süt üretiminin son 10 yılda yüzde 80 arttığına dikkat çekti:

“Tabi bu üretim artışının sürekli olması önemli. Biz Ulusay Süt Konseyi olarak hem tüm üreticilerimizin, hem tüm sanayicilerin temsilcisiyiz. Hepsini birlikte değerlendirmek zorundayız. Ama şunu söylemek istiyorum ki üretici olmazsa diğerlerinin pek bir önemi kalmaz. Öncelikli olarak üreticinin ayakta kalması ve para kazanması lazım.”

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük; kooperatiflere teknik destek verilmeli dedi:

“Hem ihracat için hem de halk sağlığı için bu kriterlere göre süt sağlayan örgütlere teknik destek verilmelidir. Bu kısa vadede çözülecek bir sorun.”