Haber Tarihi : 

3 Mayıs 2021 Pazartesi

Fındık Verimliliği (FINVER) Projesi kapsamında, Türkiye’de ilk kez Zirai İnsansız Hava Araçlarıyla (ZİHA) ilaçlama yapıldı.

Fındık Verimliliği (FINVER) Projesi kapsamında, Türkiye’de ilk kez fındıkta Zirai İnsansız Hava Araçlarıyla (ZİHA) ilaçlama yapıldı. Uygulamayla birlikte, yamaç arazilerden oluşan zorlu coğrafyada hem zamandan hem maliyetten hem de işçilikten tasarruf sağlanacak.

Ordu’da fındıkta birim alandan daha fazla ürün almak için başlatılan Fındık Verimliliği (FINVER) Projesi kapsamında, ‘Fındığa Büyükşehir Eli Dokunuyor’ ve ‘Fındık Dalda, Aklın İşçide Kalmasın’ projelerini uygulamaya koyan Ordu Büyükşehir Belediyesi, tarım alanındaki atılımlara devam ediyor.

FINDIK BAHÇELERİ, ZİRAİ İNSANSIZ HAVA ARACI İLE İLAÇLANIYOR

Tarımda geleneksel yöntemlerin dışına çıkarak verimliliği artırmak isteyen Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki TARNET ile yine bir ilke imza attı. FINVER projesi kapsamında, Büyükşehir Belediyesi tarafından bakımı yapılan 300 dönüm fındık bahçesinde, TARNET A.Ş.’ye bağlı zirai insansız hava araçlarıyla (ZİHA) ilaçlama yapıldı.

Ordu’da yaygınlaşması planlanan yeni sistemle birlikte, hem zamandan, hem maliyetten hem de işçilikten yüzde 45 oranında tasarruf sağlanacak.

BAHÇELER 5 YILLIĞINA KİRALANIYOR

FİNVER Projesi kapsamında bahçesine bakamayan vatandaşlardan bahçelerin kiralandığını belirten Proje Koordinatörü Asım Suyabatmaz, “5 Yıl boyunca, budamadan gübrelemesine, ilaçlamadan hasadına kadar tüm süreci kapsayacak çalışmalarını gerçekleştiriyoruz. 5 yıl boyunca da aynı bahçeden iki katı ürün almayı hedefliyoruz. Bu kapsamda teknolojik imkanlardan da üst düzeyde yararlanmaya çalışıyoruz. Fındık yetiştiriciliğinde ilk kez kullanılan Zirai İnsansız Hava Aracıyla (ZİHA) dakikalar içerisinde 10 dönümlük bir alanı ilk kez ilaçladık. Bu ilaçlama sayesinde, hem zamandan hem maliyetten hem de işçilikten tasarruf etmiş bulunuyoruz. Vatandaşlarımıza ekonomik katkı sağlarken, aynı zamanda Türkiye’nin stratejik ihracat kalemi olan fındığa bir katma değer sağlıyoruz” dedi.

ULAŞILAMAYAN NOKTA KALMAYACAK

ORTAR A.Ş. Genel Müdürü Sancar Eser ise “Engebeli bir arazi yapımız var. Bu arazi yapısıyla birlikte ulaşılamayan bahçelerimiz var. Bu İnsansız hava araçlarıyla birlikte ulaşılamayan nokta kalmayacak. Bundan sonra da tarımla ilgili diğer alanlarda Zirai İnsansız Hava Araçlarını kullanmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

TARNET Operasyon Hizmetleri Direktörü Mustafa Gül de, “Bölgedeki arazi şartlarının dik ve eğimli olmasına bağlı olarak maliyetlerin yüksek olması nedeniyle dronle ilaçlama çalışması yapacağız. Tarımdaki girdi maliyetlerini düşürerek, verimi artırmayı hedefliyoruz” dedi.