Haber Tarihi : 

20 Nisan 2021 Salı

Liman yapımı sebebiyle tarım arazilerinin yok edildiği, denizlerin doldurulduğu ve binlerce ağacın kesildiği Saros Körfezi için; Keşan Kent Konseyi ve Saros Gönüllüleri Dayanışması bir araya geldi.

ÇEVRE GÖNÜLLÜLERİ DOĞA HARİKASI SAROS İÇİN BİR KEZ DAHA SESİNİ DUYURMAYA ÇALIŞTI

Saros körfezine doğalgaz taşıyacak gemiler için yapılacak limanın iskelesine BOTAŞ tarafından yaklaşık 3 ay önce başlamıştı.

İş Makinelerinin tarım arazilerinin de üzerinden geçtiği Saros’ta tarım arazilerinin sahipleri ve köylüler mülkiyet haklarının firma tarafından çiğnendiğini söylüyor.

Projenin hukuksuzluğunu savunan çevre gönüllüleri yaptıkları açıklamada; Saros Körfezi’nin denizine, kıyısına, ormanına, canlı yaşamına kast edilerek, arazi sahipleri ve köylülerin mülkiyet haklarını çiğnendiği inşaatın başlamasından bu yana 215 gün geçtiğini belirtti.

Açıklamada, köylülerden tutanaklarla ilave arazilerin alındığı ve 215 gündür gece gündüz Saros kıyıları ve denizin talan edildiği söylendi.

Saros Körfezi’ndeki hukuka aykırılığının 4 defa bilimsel olarak ispatlandığını kaydedilerek; “BOTAŞ bir kamu kurumu olarak 4 ayrı mahkeme bilirkişi raporuna uymak zorundadır. Kamu kurumları Anayasa'daki hukukun üstünlüğüne itaat etmek zorundadır. Şirket hiçbir hukuksal uyarıyı, bilimsel raporları dikkate almayıp Saros Körfezi’ni yok etmeye devam ederek suç işliyor” denildi.

ÇEVRE GÖNÜLLÜLER GÖRE SAROS İÇİN ARTIK DÜZLÜK

Çevre Gönüllüleri, doğaseverler ve bölge halkı şimdi “Edirne İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma ve ÇED raporunun ve ÇED Olumlu kararının yürütmesinin durdurulması veya direk iptal kararı vermesini bekliyor.