Haber Tarihi : 

31 Mart 2021 Çarşamba

Manisa, son yılların en büyük don felaketinden etkilendi, tüketici bu yıl üzümü pahalıya yiyebilir. Manisa’da geçtiğimiz günlerde ardı ardına yaşanan don felaketi bölgedeki üzüm bağlarına ciddi oranda zarar verdi.

BÖLGEDE SON 30-40 YILIN EN BÜYÜK DON FELAKETİ YAŞANDI

Saruhanlı, Sarıgöl, Turgutlu, Alaşehir Ahmetli, Gölmarmara ve Akhisar dondan en fazla etkilenen ilçeler arasında. Dünyaca ünlü çekirdeksiz Sultani üzümünün üretildiği Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde hava sıcaklıkları -3 derecelere kadar düştü. Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, “afet sonrası rekoltede düşüklük bekliyoruz” dedi. Saruhanlı ilçesi mütevelli kasabasında üzüm üretimi yapan çiftçi Cemil Başak ise; kar ve don sebebiyle bağlarda yer yer yüzde 50 ila yüzde 0’e varan kayıpların olduğunu söyledi.

Yılda 500 bin ton sofralık üzüm üretimi gerçekleştirilen Sarıgöl’deki bağların tamamında 80 ile 90 arasında değişen zarar var.

ALAŞEHİR’DE DE DURUM FARKLI DEĞİL

Tarım ve Orman Müdürlüğü ile İlçe Ziraat Odası ekipleri tarafından yapılan hasar tespit çalışmalarının ardından Alaşehir’deki bağlarının yüzde 90’ının don felaketinden etkilendiği bildirildi. Don da sadece üzüm değil diğer meyve ağaçları etkilendi. Turgutlu da üzümle birlikte erik ve kiraz ağaçları da dondan ciddi oranda zarar gördü.

Ziraat odaları dondan zarar gören üreticilere hasar tespiti için, TARSİM ile irtibata geçilmesi çağrısında bulunuyor.