Haber Tarihi : 

26 Nisan 2021 Pazartesi

Emtia fiyatlarında geçen hafta talebin artacağına yönelik beklentiler ve dolar endeksindeki düşüşün etkisiyle hızlı yükseliş kaydedildi.

EMTİA PİYASASINDA GEÇEN HAFTA POZİTİF BİR SEYİR İZLENDİ

Talebin artacağına yönelik beklentiler ve dolar endeksindeki düşüş, emtia fiyatlarını yukarı yönlü etkilerken, değerli metaller arasında yer alan paladyum ve bakır dikkati çekti.

Geçen hafta paladyum tarihi zirvesini, bakır da 4,357 dolarla Ağustos 2011'den itibaren en yüksek seviyesini gördü.

Altyapı ve yeşil enerjiye yönelik yatırımların artacağına yönelik beklentiler de geçen hafta bakır fiyatlarının yükselmesini sağladı.

TARIM EMTİALARINDA DA GEÇEN HAFTA KAYDA DEĞER YÜKSELİŞLER GÖRÜLDÜ

Soğuk hava koşulları nedeniyle arza yönelik endişeler sonucu tarım emtialarının fiyatında yükseliş olurken, mısırda yüzde 10,5, buğdayda yüzde 8,5, soya fasulyesinde yüzde 6,5, kahvede yüzde 5,5, pamukta yüzde 4 ve şekerde yüzde 1,5'in üzerinde fiyat artışı yaşandı.

Uzmanlar, mısırın geçen haftayı sert yükselişle tamamladığını ifade ederek, Çin kaynaklı talebin mısır fiyatları üzerinde etkili olmaya devam ettiğini belirtti.

ÜRETİM TAHMİNLERİNDEKİ DÜŞÜŞ PİYASAYI DESTEKLİYOR

ABD'de havanın soğuması ve Brezilya'daki kuraklık endişelerinin mısıra yönelik arz endişelerinin artmasına yol açtığını kaydetti.

Özellikle arza yönelik endişelerin fiyatların hızlı bir şekilde yukarı yönelmesine yol açtığını belirten uzmanlar, "Mısır fiyatlarındaki sert yükseliş nedeniyle hayvan yemi için buğday alımlarında artış görülüyor.
Bu da fiyatların yukarı yönelmesine yol açıyor." Dedi.

Pamukta özellikle ABD'deki soğuk hava nedeniyle artan arz endişeleri mevcut.

Çin ekonomisine yönelik beklentiler de olumlu etkiliyor.