Haber Tarihi : 

Pamuk üretim alanları yüzde 40 daraldı, pamuk üretimi son 30 yılın en düşük değeri olan 353 bin hektara geriledi..

VERİLER ULUSAL PAMUK KONSEYİ 2020 PAMUK SEKTÖR RAPORU’NDAN

Türkiye ve Dünya’da Pamuk üretim ve ekim alanlarıyla ilgili günce durumun paylaşıldığı Pamuk Sektör Raporu’nda; 2019 yılında yaşanan bir çok olumsuzluğunu 2020 sezonuna yansıdığı belirtilirken buna bağlı olarak üretim alanlarının 3 milyon 530 bin dekara gerilediği aktarılıyor.

Geçtiğimiz sezon 1 milyon 600 bin ton kütlü pamuk yani 600 bin ton lif pamuk üretildiği tahmin edilen raporda; üretime karşılık 962 bin ton pamuk ithalatı yapıldığı ve buithalata ise 1 buçuk milyar doların üzerinde ödendiği belirtiliyor.

Tekstil sanayimizin pamuk hammaddesindeki dışa bağımlılığı yüksek oranlardaki varlığını sürdüğü ifade edilirken, 2020 sezonunda tekstil sektörünün 1 milyon 514 bin tonluk pamuk ihtiyacının sadece yüzde 40 yerli üretimle karşılanmış.


Münavebe koşulu nedeniyle desteklemeden yararlanamayan alanların devre dışı kalması nedeniyle 2020 yüzde 40 daralan pamuk ekim alanları 353 bin hektar alanla son 30 yılın en düşük seviyesine gerilediği, bu gerilemeye karşın girdilerin yüzde 27 yükselmesine rağmen 2020 sezonunda bir önceki yıla göre verimlerde yüzde 23 artışın kaydedildiği bildiriliyor.

Son 20 yıllık süreçte dekara 300 kg olan verimliliğin, 2016 yılında 500 kilograma kadar çıktığına ancak 2020’de ise 456 kilograma kadar gerilediğine yer verilen raporda; 2020 sezonu pamuk bilançosundaki iyileşmelerin üreticiler ümit verdiğini ancak iklim değişikliği ve kuraklık riskleri ile üretim maliyetlerindeki artışlardan kaynaklanan huzursuzlukların da var olduğuna dikkat çekiliyor.

Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Bertan Balçık ile Konsey Genel Sekreteri Prof. Dr. Hakkı Ünal Evcim’in değerlendirmeleriyle hazırlanan sektör raporunda 46 maddelik sorun ve çözüm önerileri sıralanıyor.
Yüksek üretim maliyeti başlığıyla yer verilen önerilerde;
- Tarım ilaçları ve mineral gübreler için etkin madde içeriği esasına dayalı tavan fiyatlar belirlenmeli ve bu fiyatlara belirli aralıklarla güncellenerek denetlenmesi
- Girdilerde kdv oranlarının düşürülmesi,
- Pamuk hasat makinaları ithalatında 5 yaş sınırlaması 10 yaşa yükseltilmeli ya da AB uygulamasına geçilmesi
- Zirai ilaçların ve gübrelerin kullanılmasına yönelik eğitim ve yayım çalışmaları yaygınlaştırılmalıdır.
- “Azaltılmış Toprak İşleme” ve “Doğrudan Ekim” teknikleri yaygınlaştırılması
- Yanlış sulama nedeniyle tuzlanma, erozyon ve verim kayıplarının önlenmesi için modern sulama yöntemleri yaygınlaştırılmalı ve gerekli altyapı yatırımları teşvik edilmesi
Gibi çözümler sunulurken, etkin destek ve pazarlama, verim ve kalite kayıpları, sürdürülebilirlik ve farkındalığın gelişmesi gibi başlıklar altında pamuk üretiminde bağımlılıktan kurtaracak temel problemlere yer veriliyor.

  • Heyecan - Beyaz Çember

© 2020 AGRO TV Bilgi İşlem Departmanı Tüm hakları saklıdır.