Haber Tarihi : 

Aşırı kurak ve tuzlu ortamlarda yetişen DNA’lar buğdaylara aktarılacak.

ANTARTİKA’DAN GETİRDİLER, NİĞDE’DE BUĞDAYA UYGULAYACAKLAR

Türkiye'nin 3. Ulusal Antartika Bilim Seferi sırasında 8 farklı lokasyondan elde edilen ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde koruma altına alınan "Antartika saç çimi"nin aşırı kurak ve tuzlu ortamlarda yetişmesini sağlayan DNA'ları buğdaya aktarılacak.

Ekipte yer alan Prof. Dr. Sedat Serçe'nin Antartika'da yetişebilen "Antartik saç çimi" ve "Antartik inci çayı"nı 8 farklı lokasyondan örnekleyerek üniversiteye getirdiğini anlatan Gökçe, bu türlerin koruma altına alındığını hatırlattı.

Bu bitkileri çoğaltıp aynı zamanda yaşamlarını idame ettirmelerini sağladıklarını belirten Gökçe, "İki senedir bitkiler, sağlıklı şekilde büyüyor” dedi .

SAÇ ÇİMİ BİTKİSİNİN BUĞDAYGİLLERDEN ARPA VE BUĞDAYIN AKRABASI

Gökçe, saç çimi bitkisinin buğdaygillerden arpa ve buğdayın bir akrabası olduğunu, Antartika'da besin açısından en kıt, rüzgar açısından kurak ve aynı zamanda deniz suyu nedeniyle tuzlu ortamlarda büyüdüğünü dile getirdi.

Projeyle birlikte iklim değişikliğine bağlı olarak su sıkıntısı yaşanması durumunda dahi verim kaybına uğramayan transgenik bitkilerin elde edilmesi amaçlanıyor.

Yaptıkları çalışmanın TÜBİTAK tarafından desteklendiğini aktaran Gökçe, projeyi başarılı şekilde sürdürdüklerini sözlerine ekledi.

  • Heyecan - Beyaz Çember

© 2020 AGRO TV Bilgi İşlem Departmanı Tüm hakları saklıdır.