Haber Tarihi : 

22 Mart 2021 Pazartesi

TÜRK LİRASI AMERİKAN DOLARI KARŞISINDA YÜKSEK DEĞER KAYBI YAŞADI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nda başkan değişikliğinin ardından sığ işlemlerde dolar/TL kuru ilk fiyatlamalarda önceki haftanın kapanışına göre yükseliş kaydetti.

10 yıllık tahvil getirilerinde ise rekor yükseliş izlendi. Değişiklik sonrasında Dolar/TL 'deki ilk fiyatlamalar hızlı yükselişe işaret etti.

Kararın ardından yapılan ilk kotasyonlarda yüzde 16'nın üzerinde bir yükseliş izlendi. Asya borsalarında işlemle haftaya başlayan dolar/tl kurunda 1 dolar 8.50 lira seviyesine kadar yükseldi.

Daha sonra haftaya Türkiye borsalarında kurda 1 dolar 8.05 lira seviyelerinde başlasa da yeniden 7.70 lira seviyesine kadar çekildi.

KURDA SONRASINDA YÖN TEKRAR YUKARIYA DÖNDÜ

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan sosyal medya hesabı üzerinden yazılı açıklamada bulundu. Bakan Elvan açıklamasında, finansal istikrara vurgu yaparken, "Maliye politikalarını, para politikasını tamamlayıcı yönde fiyat istikrarını desteklemek amacıyla uygulamaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Bu alanlarda istikrar olmaksızın güçlü, kaliteli ve sürdürülebilir bir büyümeye ulaşmak mümkün değildir” diyen Elvan,“ Uygulamakta olduğumuz “enflasyonda düşüşü önceliklendiren ” makro politika çerçevesi, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar kararlılıkla sürdürülecektir” dedi.