Haber Tarihi : 

23 Haziran 2021 Çarşamba

Yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlara 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek.

Dünya gazetesinden Canan Sakarya'nın haberine göre, 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapmak yasaklanıyor.

TÜTÜN ÜRETİCİSİ YÖNETMELİK KOŞULLARINI SAĞLAYAMIYOR

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, kanun çıkarıldıktan 3 yıl sonra yönetmeliğin çıkarıldığını hatırlatırken, pandemi nedeniyle tütün üreticisinin yönetmelik koşullarını karşılayamadığını belirtti.

CHP Adıyaman Milletvekili Tutdere, “3 yılda çıkardıkları yönetmeliğe uygun olarak, tütün üreticisine “6 ayda tesisleşmeyi yapın, binanızı yapın, makinanızı alın” demek vicdani midir, ahlaki midir? 6 aylık sürenin 2 ayı sokağa çıkma yasağıyla geçti” diye konuştu.

Tutdere, “Topraklarımızın en temel ürünü olan milli ve yerli olan tütüne 3 yıl hapis getiren bir yasayla karşı karşıyayız. Önce Tarım Bakanıyla, sonra Tütün Üst Kurulu’nun bağlı olduğu Bakan Yardımcısıyla, sonra iktidar vekilleri ve muhalefet vekilleri ile görüştüm. Devlet 5 sayfalık bir yönetmelik için kendine 3 yıl zaman tanırken, tütün üreticilerimize kooperatif kurmak için birkaç ay zaman tanıyor” dedi.