Haber Tarihi : 

3 Mayıs 2021 Pazartesi

Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Metin Türker; Türkiye Büyük Millet Meclisi’de İklim Değişikliği Komisyonu’na sunum yaptı.

İklim değişikliği, tarım ve hayvancılık faaliyetleri üzerindeki etkisi görülmeye başlandı.

Buna göre; küresel iklim değişikliğinin tarım üzerine çok ciddi etkileri olacak. Sel ve hortum gibi şiddetli hava olaylarından en fazla, Türkiye'nin özellikle ihracat yükünü büyük ölçüde taşıyan ve verimli ovalarıyla tarım ve hayvancılığın en önemli kısmını barındıran Akdeniz, İç Anadolu, Ege ve Güneydoğu bölgeleri etkilenecek.

BİTKİSEL VE HAYVANCILIK ÜRETİMİ ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA CİDDİ RİSK ALTINDA

İklim krizi beraberinde gelen şiddetli hava olayları ekolojik yaşam alanlarına ve gıda güvenliğine olumsuz yansıyacak.

Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Türker Komisyon’a yaptığı sunumunda; 34 derecenin üzerinde her 1 derecelik artışın, hayvanların bünyesindeki dengeyi bozacağını ve kuru madde alımını azaltacağını belirtti.
Bu da süt ve et veriminde ciddi kayıplara yol açacak.

SADECE HAYVANSAL DEĞİL, BİTKİSEL ÜRETİM DE TEHLİKEDE

Türker sunumunda, 2030 yılında yüzey sularında yüzde 20 azalma, bitkilerin su ihtiyacında yüzde 10 artış, 2100 yılında yer üstü sularında yüzde 50 azalma, bitkinin su ihtiyacında ise yüzde 30 artış olacağına dikkat çekti.

Verim çalışmalarına da yer verilen sunumda Türker; 2050 yılında, Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinde buğdayda yüzde 7,58, mısırda yüzde 10, ayçiçeğinde yüzde 6,35, pamukta yüzde 2,19 oranında verim kayıpları yaşanacağını söyledi.

Türker’in gündeminde tarımsal sulamada tasarruf da vardı. Tarım Rerform Genel Müdür Yardımcısı, özellikle toprak altı damlama sulama sistemlerini bakanlık olarak yüzde 50 hibe programıyla 2018’den itibaren desteklediklerini belirtti.